Двајца играчи на Пролет на списокот на македонската репрезентација

Двајцата клучни играчи на Тинекс Пролет сезонава, Ласко Андоновски и Мартин Манасков, се најдоа на списокот на селекторот Данило Брестовац во пресрет на квалификацискиот двомеч за ЕП 2020 против селекцијата на Исланд.

Прочитај повеќе

Полувреме за историја: Тројцата голмани на Тинекс Пролет одбранија седмерци против Бутел

нашиот тим испиша историја во мак-ракометот откако тројцата голмани на Тинекс Пролет за едно полувреме успеаја да одбранат најмалку по еден пенал на гостинските ракометари.

Подобри од Бутел - триумф на стартот од плеј-офот (26-23)

Тинекс Пролет триумфално го стартуваше настапот во плеј-офот, откако по голема битка вечерва беше совладан тимот на Бутел со 26-23. Двата тима очекувано покажаа цврста игра во одбраната, но пресудно беше нашето подобро издание во вторите 30 минути, кога беше создадена и клучната предност на патот до победатаТинекс Пролет триумфално го стартуваше на

Андоновски: Бутел игра цврсто во одбраната, но можеме да го победиме

Ракометарите на Тинекс Пролет се подготвени за наредните предизвици што ќе ги носи плеј-офот, почнувајќи од утрешниот натпревар против Бутел.

Матлиески: Пролет ќе биде „нагазна мина“ за фаворитите

Првичната цел е реализирана, Тинекс Пролет повторно е дел од ракометниот плеј-оф откако нашата екипа составена исклучиво од македонски ракометари успеа да се пласира меѓу најдобрите четири клубови во Супер-лигата. Сега пред Пролет е нов предизвик, настап во плеј-офот против екипите кои ќе водат борба за титулата во македонскиот шампионат.

Во плеј-офот стартуваме против Бутел, на крајот гостуваме во Битола

Градскиот ривал Бутел ќе биде наш прв противник во ракометниот плеј-оф, беше утврдено со денешната ждрепка во просториите на Ракометната Федерација на Македонија.