Пораз во последните минути, по силен отпор, од лидерот Вардар

Пораз во претпоследниот натпревар од плејофот во Суперлигата за ракометарите на Тинекс Пролет од лидерот на првенствената табела, Вардар со 22-28 (11-14).

Прочитај повеќе

Одложено колото во плејофот поради трагичната смрт на Никола Даниловски

Ракометна Македонија денеска е потресена по трагичната смрт на голманот на Охрид, Никола Даниловски, чие тело утрово беше пронајдено во водите на охридското езеро.

Прочитај повеќе

Пејовиќ: Нашата цел е остварена, дуелот со Вардар е за уживање

Предизвиците за Тинекс Пролет продолжуваат со денешниот домашен натпревар (19 часот) против актуелниот првак Вардар. Во ситуација кога со ремито против Бутел и дефинитивно беше обезбеден излезот во ракометна Европа, притисокот врз избраниците на Кастратовиќ е значително намален, но желба на сите во клубот е денеска против Вардар да биде покажана кв

Прочитај повеќе

Голем бод за Тинекс Пролет во Бутел (26-26)

Тинекс Пролет направи уште еден значаен чекор кон осигурување на третото место во плејофот откако вечерва во рамките од 12. коло ремизираше на гостувањето против Бутел (26-26).

Прочитај повеќе

Андоновски: Во Бутел по заверка на третото место

Пеколното темпо на натпревари во плејофот продолжува денеска со одигрувањето на 12. коло, во кое Тинекс Пролет му гостува на тимот на Бутел. Скопскиот суперлигаш е еден од ривалите во трката за излез во ракометна Европа, а денешниот дуел (19 часот) е одлична можност за зацврстување на третата позиција на табелата.

Прочитај повеќе

Силен отпор против фаворитот Еурофарм Пелистер (21-25)

Тинекс Пролет не успеа да ја продолжи серијата успешни резултати под водство на новиот тренер Зоран Кастратовиќ откако денеска загуби од фаворитот Еурофарм Пелистер со резултат 21-25. Домашниот состав се покажа во добро светло, во голем дел од мечот одигра „егал“ со фаворизираните битолчани, но падот на концентрацијата во двете полувремиња придонес

Прочитај повеќе