Видео времеплов: Легендарниот дуел Пролет - Вардар од 1975 година

Еден од најлегендарните натпревари во клупската историја на РК Пролет е оној од 1975 година, кога нашиот тим се сретна со РК Вардар во одлучувачкиот натпревар за влез во Првата Сојузна Лига на СФРЈ. Овие два тима тогаш важеа за најголеми градски ривали, водејќи неизвесни битки за победа на сите меѓусебни дуели, негувајќи големо ривалство низ години

Прочитај повеќе

Тројца играчи на Тинекс Пролет на списокот на селекторот Брестовац

Тројца ракометари на Тинекс Пролет се најдоа на списокот на селекторот Данило Брестовац и ќе бидат во комбинација за почетните натпревари на македонската репрезентација од квалификациите за ЕП 2022, во кои „црвено-жолтите“ за противници ќе ги имаат селекциите на Финска и на Швајцарија.

Прочитај повеќе

Тројца нови ракометари на Тинекс Пролет позитивни на Covid-19

Ракометниот клуб Пролет ја известува спортската јавност за нови случаи на Covid-19 во нашите редови. Резултатите од новото тестирање меѓу сите членови на РК Пролет покажаа три нови случаи на коронавирус меѓу ракометарите на нашиот клуб.

Прочитај повеќе

Нови случаи на Covid-19 во РК Пролет

Ракометниот клуб Пролет ја известува јавноста за нови случаи на Covid-19 во нашиот играчки кадар. Позитивниот тест на Петар Ангелов, кој се наоѓа во самоизолација и е со благи симптоми, беше причина за тестирање на сите ракометари и членови на стручниот штаб на нашиот клуб.

Прочитај повеќе

Петар Ангелов е позитивен на Covid-19

Голманот на Тинекс Пролет, Петар Ангелов - Диви, е позитивен на Covid-19. Нашиот чувар на мрежата не беше во тренажен процес во последниот период поради болки во коленото, но по појавата на првите симптоми Ангелов беше тестиран, по што денеска доби позитивен резултат на Covid-19.

Прочитај повеќе