Аларов повикан во репрезентацијата на Македонија

Ракометарот на Тинекс Пролет, Михаил Аларов, е повикан во македонската репрезентација за собирот на А-селекцијата закажан за почетокот на 2021 година.

Прочитај повеќе

Матлиевски: Пласман во Европа е следниот чекор за Тинекс Пролет

Тренерот Никола Матлиески е задоволен од резултатите во поголемиот дел од сезонава, но и најавува уште подобри изданија на Тинекс Пролет во новата 2021 година.

Прочитај повеќе

Убедлив триумф за крај на Супер-лигата (34-20)

Тинекс Пролет во голем стил го заврши настапот во Супер-лигата, триумфирајќи со убедливи на дуелот против Јуниор Кисела Вода. Ангелов и Палевски повторно не беа во составот, а тренерот Матлиески им даде шанса на младите ракометари кои макимално ја оправдаа неговата доверба, на крајот радувајќи се на заслужена убедлива победа. Со овој триумф беше

Прочитај повеќе

Подмладениот Пролет немоќен во Струга (25-21)

Тинекс Пролет претрпе пораз од 26-21 на гостувањето против Струга, меч на кој нашиот клуб настапи значително ослабен, без Петар Ангелов на голот и без Давор Палевски.

Прочитај повеќе

Пејовиќ: Пред 10 години дадов збор дека ќе дојдам во Пролет, сега го исполнив ветувањето

Жарко Пејовиќ пристигна како големо засилување за Тинекс Пролет и црногорскиот репрезентативец веднаш почна да ги оправдува очекувањата, постигнувајќи девет погодоци во триумфот над Радовиш со кој нашиот клуб го осигура учеството во плејофот. Станува збор за играч кој пред десет години беше дел од мак-ракометот носејќи го дресот на Вардар, за по од

Прочитај повеќе

Обезбеден плејофот - Пејовиќ и Ангелов донесоа триумф над Радовиш (27-21)

Тинекс Пролет на два меча пред крајот на Супер-лигата ја оствари првично зацртаната цел, обезбедувајќи пласман во плејофот од македонскиот шампионат. Вечерашниот триумф од 27-21 над Радовиш беше доволен за Тинекс Пролет да се зацврсти на втората позиција на табелата, без никаква опасност да биде стигнат од ривалите за влез во плејофот.

Прочитај повеќе