Ѓорѓе Голубовиќ - нов ракометар на Тинекс Пролет

Ѓорѓе Голубовиќ е нов член на Тинекс Пролет откако денеска беше потпишан договор за едногодишна соработка со овој српски ракометар. Со ангажманот на Голубовиќ клубот успеа да донесе квалитетно решение за позицијата десен бек, која беше испразнета со заминувањето на Никола Потиќ.

Прочитај повеќе

Уписи на нови членови во младинската школа на Тинекс Пролет

Ракометниот клуб Тинекс Пролет во своето повеќедецениско постоење покажал дека главна определба му е развојот на домашни играчи. Голем број на ракометари кои низ годините го носеле репрезентативниот дрес почетоците на кариерата ги минале токму во нашиот клуб, а горди сме што и значаен дел од екипата што ја имаме во моментов мина низ младинската шко

Прочитај повеќе

Бошковски: Добивме атрактивен противник, но нема да го прецениме

Шефот на стручниот штаб на Тинекс Пролет, Андон Бошковски, смета дека нашиот клуб го добил еден од најатрактивните противници кои не беа меѓу носителите на денешната ждрепка.

Прочитај повеќе

Шпански Гранолјерс е ривалот на Тинекс Пролет во Лигата на Европа

Десеткратниот шпански шампион Гранолјерс е противникот што Тинекс Пролет го доби во првото квалификациско коло за Лигaта на Европа, по ждрешката што се одржа денеска во седиштето на ЕХФ во Виена.

Прочитај повеќе

Тинекс Пролет ја стартува новата сезона со гостување против Металург

Тинекс Пролет ќе ја стартува новата сезона во македонскиот шампионат со гостување против екипата на Металург, меч што ќе се игра во салата Автокоманда на 8 или 9 септември. Денеска во просториите на РФМ беше извршена ждрепката за новата натпреварувачка сезона, во која по подолги години повторно од самиот почеток ќе бидат и екипите од СЕХА-лигата,

Прочитај повеќе

Андон Бошковски: Инспирација е да се биде тренер на Тинекс Пролет, заедно да продолжиме со успесите

Андон Бошковски е тренер со богато искуство во македонскиот ракомет, кој летово за првпат седнува на клупата на Тинекс Пролет. Освоеното трето место минатата сезона и пласманот во Европа е нешто на што клубот ќе се стреми и во наредниот период, а Бошковски е подготвен за предизвикот што го носи работата во Тинекс Пролет.

Прочитај повеќе