Поповски: Лесно се адаптирав во Тинекс Пролет, сакам да играм за Македонија на ЕП 2020

​Мартин Поповски е единствениот ракометар на Тинекс Пролет на поширокиот список од 28 ракометари на селекторот Брестовац кои се во комбинација за настап на ЕП 2020. Сосема оправдано, ако се земат во предвид неговите одлични партии во дресот на нашиот клуб, но и фактот дека овој ракометар минатата сезона со Вардар стигна до трофеи во Лигата на шампи

Прочитај повеќе

Матлиески: Оваа година ја завршуваме успешно, да продолжиме во ист стил и во 2020

Оваа 2019 година завршува успешно за Тинекс Пролет, нашиот тим е речиси сигурен учесник во плејофот, прикажувајќи одлични игри во голем дел од досегашниот дел од сезоната. Во текот на летото од тимот си заминаа неколку ракометари, клупска стратегија беше да се даде шанса на дел од помладите ракометари да се покажат на суперлигашката сцена, што се п

Прочитај повеќе

Двајца ракометари на Тинекс Пролет повикани во националниот тим

Селекторот Данило Брестовац го објави списокот од 19 ракометари кои ќе ги бранат боите на Македонија на турнирот „Трофеј Карпати“ што ќе се одржи во Романија од 26 до 29 декември.

Прочитај повеќе

„Десетка“ за Пелистер за победнички печат на 2019 година

Тинекс Пролет успешно ја финишираше оваа 2019 година откако во последниот натпревар од Супер-лигата лесно и убедливо славеше над Пелистер со резултат 36-26. Мечот поради ситна повреда го пропушти репрезентативецот Мартин Поповски, но и во отсуство на стандардното десно крило нашиот тим одигра беспрекорен меч и заслужено стигна до убедлива победа.

Прочитај повеќе

Мајнов: Пелистер ни е стар должник, сакаме победа за крај на 2019

Тинекс Пролет максимално подготвен ќе го дочека последниот натпревар од 2019 година, во кој скопскиот клуб на домашен терен ќе го пречека Пелистер (сабота, 18.30 часот, сала „Македонско Сонце“). Станува збор за ривал со кој избраниците на Матлиески ремизираа во првиот круг од натпреварувањето, прокоцкувајќи убедлива предност во завршните петнаесети

Прочитај повеќе