Тинекс Пролет чекори триумфално, славје и против незгодниот Охрид (25-24)

Тинекс Пролет оствари уште една исклучително значајна суперлигашка победа откако по голема битка славеше над Охрид со 25-24. Гостите вообичаено се незгодни ривали за нашиот тим, тоа се покажа и на денешниот дуел, за сепак поголемото искуство и квалитет да биде главен фактор за бодовите да останат во салата „Македонско Сонце“. Дејан Пецаковски беше

Прочитај повеќе

Андоновски: Охрид го респектираме, но ќе сториме се за бодовите да останат во Пролет

Тинекс Пролет денеска е пред нов предизвик, во салата „Македонско Сонце“ од 18 часот нашиот тим ќе го пречека составот на Охрид, тим што во последните сезони редовно ни е сериозен ривал во битките за излез во ракометна Европа. Избраниците на Андон Бошковски се наоѓаат во добра форма, во досегашните осум кола имаат шест победи и два порази, а со ден

Прочитај повеќе

Бошковски: Фаворитската улога ја оправдавме на терен, Радовиш е посилен од она што го покажува табелата

Тинекс Пролет експресно се врати на победнички патеки по поразот од Вардар, рутински славејќи на гостувањето против Радовиш. Тренерот Андон Бошковски може да биде задоволен од изданието на својот тим, кој на теренот ја оправда фаворитската улога и се искачи на третото место на суперлигашката табела.

Прочитај повеќе

Тинекс Пролет супериорен во Радовиш (21-27)

Тинекс Пролет лесно и убедливо славеше на гостувањето против Радовиш, декласирајќи го домашниот состав со убедливи 21-27. Ова беше меч во кој нашиот тим имаше водство од почеток до крај, потврдувајќи ја одличната форма пред дуелот со Охрид закажан за наредното коло.

Прочитај повеќе

Вардар е пресилен ривал за Тинекс Пролет (26-35)

Тинекс Пролет го претрпе вториот суперлигашки пораз сезонава губејќи на домашен терен од Вардар со 26-35. Актуелниот првак беше преголем залак за нашата екипа, доминираше во речиси целиот натпревар и заслужено го задржа максималниот ефект по седумте одиграни кола во Супер-лигата.

Прочитај повеќе

Голубовиќ: Пролет е на вистински пат, убаво е да се игра во земја во која ракометот е спорт број 1

Тинекс Пролет го задржа костурот на тимот во пресрет на оваа сезона, а едно од малкуте засилувања беше Ѓорѓе Голубовиќ, српскиот бек кој веднаш се наметна во составот на Андон Бошковски.Поранешниот член на Адемар Леон, Сласк, Чургои и на уште неколку екипи ширум Европа немаше проблеми со адаптацијата, преземајќи ја улогата на стартен десен бек во

Прочитај повеќе