​Пецаковски: Другарство како во Тинекс Пролет немам видено во друг клуб

Дејан Пецаковски пристигна во текот на летово во Тинекс Пролет носејќи богато искуство и квалитет во нашите редови. Долгогодишниот македонски репрезентативец максимално ја оправдува довербата, наметнувајќи се со улога на лидер во составот што ја стартуваше сезоната со две победи во првите две кола.

Прочитај повеќе

Блесок на Василевски, рутинска победа над Астраион (32-24)

Второто коло ја донесе и втората победа на Тинекс Пролет во новата сезона, откако рутински беше оправдана фаворитската улога на домашниот натпревар против Астраион за триумф од 32-24. Александар Василевски го одигра својот најдобар натпревар по враќањето по тешката повреда на коленото, со девет гола торпедирајќи го голот на струмичани и предводејќи

Прочитај повеќе

Андоновски: Играме квалитетен ракомет, мора да продолжиме во ист стил

Тинекс Пролет рутински стигна до победата на гостувањето против Јуниор КВ, успешно отворајќи ја новата суперлигашка сезона. Иако конечниот исход беше „плус шест“, нашиот тим уште во првите дваесетина минути стигна до двоцифрена предност со што овозможи и тренерот Матлиески да направи повеќе ротации во тимот, за клучните играчи да сочуваат дел од си

Прочитај повеќе

Успешен старт на сезоната - лесна победа над Јуниор КВ (20-26)

Тинекс Пролет импресивно ја стартуваше новата ракометна сезона, лесно и убедливо триумфирајќи на гостувањето против Јуниор КВ со резултат 20-26. Противникот имаше добри резултати во подготвителниот период, но вечерва нашиот тим беше тој што целосно доминираше на теренот, од првата минута наметна силно темпо по што победата беше апсолутно заслужена.

Прочитај повеќе

Матлиески: Време за ракомет, пред нас се два тешки месеци

Шефот на стручниот штаб на Тинекс Пролет, Никола Матлиески, е задоволен од сработеното од ракометарите во текот на летните подготовки. Целта на тимот е јасна, добри игри од самиот старт на сезоната и влез во плејофот, за што според новиот систем на натпревари неопходно ќе биде да се влезе меѓу најдобрите три екипи во групата.

Прочитај повеќе

Ангелов царуваше во победата над Пелистер2 (28-19)

Тинекс Пролет триумфираше на последниот контролен натпревар во пресрет на новата сезона, славејќи со убедливи 28-19 над Пелистер 2. Во главна улога беше нашиот голман Петар Ангелов, кој бранеше во голем стил во првото полувреме, кога беше создадена и клучнта разлика.

Прочитај повеќе