Историски успеси во јубилејната година на РК Тинекс Пролет

Тинекс Пролет заокружи уште една година како член на елитното македонско ракометно друштво. Нашиот клуб слави јубилеј - 60 години од постоењето,па затоа е огромно задоволството што токму во годинава што изминува беа остварени одлични резултати - Тинекс Пролет за првпат во клупската историја заврши една сезона на третото место во плејофот, а потоа в

Прочитај повеќе

Тинекс Пролет покажа карактер: освоен бод во Кавадарци, останува жал за пропуштената победа

Тинекс Пролет освои еден бод на гостувањето против Тиквеш (25-25), во последниот натпревар што нашата екипа го одигра во оваа 2021 година. Она што радува е покажаниот карактер и камбекот по негативата од пет гола на стартот од второто полувреме, но останува тагата што не беше освоен цел плен на ова тешко гостување против директен ривал за влез во п

Прочитај повеќе

Пораз на домашен терен од Еурофарм Пелистер 2 (29-32)

Тинекс Пролет не успеа да стигне до посакуваниот резултат на дуелот со Еурофарм Пелистер 2,што избраниците на тренерот Лембанов вечерва го загубија со резултат 29-32. Без оглед на напредокот на играта во однос на последните натпревари, изданието на ракометарите на Тинекс Пролет не беше доволно за да се стигне до бодови против младиот и полетен бито

Прочитај повеќе

Дуелот со Еурофарм Пелистер 2, шанса за враќање на победнички патеки

Денешниот ден носи нов предизвик за ракометарите на Тинекс Пролет, кои со почеток во 18.30 часот ќе го одиграат последниот домашен натпревар оваа сезона. Ривал на избраниците на тренерот Лембанов ќе биде Еурофарм Пелистер 2, тим што игра одличен ракомет сезонава и што e директен противник на Тинекс Пролет во трката за место во плејофот.

Прочитај повеќе

Неочекуван пораз на гостувањето во Прилеп (27-24)

Тинекс Пролет беше непријатно изненаден на гостувањето против Прилеп, каде нашиот тим загуби од истоимениот противник со резултат 27-24. Знаците на излез од кризата по последниот триумф над Скопје очигледно не беа доволни, избраниците на тренерот Лембанов денеска беа под посакуваното ниво, што мотивираниот противник знаеше како да го искористи и ст

Прочитај повеќе

Андоновски: Прилеп може да го победиме само со максимален ангажман

Предизвиците за Тинекс Пролет продолжуваат, во наредните осум дена нашиот тим ќе ги одигра последните три меча во 2021 година, како продолжение на трката за обезбедување на место во плејофот од домашниот шампионат. Првиот од трите дуели го играме вечерва во 18.30 часот, на гостински терен против Прилеп. Првиот дуел со Прилеп го добивме со 31-28, но

Прочитај повеќе