Прв пораз на Тинекс Пролет во плејофот

Ракометарите на Тинекс Пролет загубија на домашен терен од Охрид со 26-28, прв пораз за избраниците на Матлиески во овосезонкиот плејоф по двете победи над Металург и над вториот тим на Еурофарм Пелистер. Како пресуден се покажа финишот од првото полувреме во кое гостите стигнаа до удобна предност што успеаја да ја задржат до крајот, иако во послед

Прочитај повеќе

Џонов: Секој меч е како финале за нас, Охрид ни е директен ривал за Европа

Тинекс Пролет одлично го стартуваше плејофот со победи над Металург и над Еурофарм Пелистер 2, серија што избраниците на Матлиески ќе се обидат да ја продолжат на денешниот дуел со Охрид (16.30 часот, сала „Македонско Сонце“). Станува збор за ривал со кого во последните години редовно водиме израмнети битки, а Охрид е единствениот тим што сезонава

Прочитај повеќе

Димов: Полни сме со самодоверба, сакаме со Пролет да играме во Европа

Тинекс Пролет стигна до нов значаен триумф откако по голема битка славеше на гостувањето против Еурофарм Пелистер 2 со 21-23. Скопскиот суперлигаш има максимални две победи по првите две кола во плејофот, јасно ставајќи до знаење дека поставените цели за пласман во европските купови воопшто не се нереални.

Прочитај повеќе

Голема победа на жешкиот терен во Битола (21-23)

Тинекс Пролет останува со стопроцентен ефект и по второто коло во ракометниот плејоф откако нашиот тим славеше на денешното гостување против Еурофарм Пелистер 2 со резултат 21-23. Мечот го одбележа жестока битка во која главниот збор го имаа одбраните, за поголемото искуство во клучните моменти да го донесе триумфот и бодовите на жешкиот терен во Б

Прочитај повеќе

Палевски: Со рецептот од Металург ќе го победиме и Пелистер 2

Ракометарите на Тинекс Пролет денеска продолжуваат со настапите во плејофот, со гостувањето во салата „Боро Чурлевски“ во Битола против екипата на Еурофарм Пелистер 2, меч закажан за 16 часот. Тинекс Пролет извонредно го отвори плејофот со заслужена победа над Металург, а по краткиот застој поради репрезентативната пауза избраниците на Матлиески се

Прочитај повеќе

Тинекс Пролет во група со Прилеп, Пелистер и Младост во Купот на Македонија

Тинекс Пролет денеска ги дозна противниците во групната фаза од Купот на Македонија, каде нашиот тим се пласираше по триумфот над Борец во минатото коло.

Прочитај повеќе