Капитенот Андоновски предводеше до триумф над Голден Арт (27-21)

Тинекс Пролет забележа уште една рутинска победа во во скопските пресметки од првата фаза од Супер-лигата, славејќи на домашен терен над Голден Арт со резултат 27-21. Доколку овој ривал ни создаде проблеми во рамките од првото коло, тоа вечерва не беше случај бидејќи избраниците на Лембанов одиграа квалитетен натпревар во кој целосно го контролираа

Прочитај повеќе

Младинците на Тинекс Пролет со супериорен старт во новата сезона

Младинската екипа на Тинекс Пролет импресивно ја стартуваше новата сезона, откако во рамките од првото коло го совлада составот на Прилеп со убедливи 39-20.

Прочитај повеќе

Лембанов: Поразот од Пелистер боли, но покажавме дека сме сериозен тим

Во таборот на Тинекс Пролет владее разочарување што одличното издание против Еурофарм Пелистер не беше крунисано и со земање на скалпот на актуелниот вицешампион на Македонија. Избраниците на Алексо Лембанов имаа водство од пет гола (21-16) на десетина минути до крајот, но не успеаја да го издржат темпото што го наметнаа и на крајот претрпа минимал

Прочитај повеќе

Штета: Одлична партија и пропуштена шанса за победа над Еурофарм Пелистер

Тинекс Пролет има за што да жали откако денешното одлично издание против фаворитот Еурофарм Пелистер не беше наградено и со позитивен резултат. Дури и без репрезентативецот Џонов (паузираше поради повреда) Пролет одигра одличен меч, а останува тагата што предноста од пет гола (21-16) на нешто повеќе од десет минути до крајот не беше задржана до сам

Прочитај повеќе

ИН МЕМОРИАМ: Почина легендата на Пролет и прв селектор на Македонија, Славе Атанасовски - Чаве

​Ракометното семејство на РК Пролет, но и македонскиот ракомет воопшто, завиени во црно откако денеска на 77-годишна возраст почина легендата на Пролет и прв селектор на машката сениорска репрезентација на Македонија, Славе Атанасовски – Чаве.

Прочитај повеќе

Тинекс Пролет подобар и од Скопје (30-22)

Тинекс Пролет ќе влезе без пораз во репрезентативната пауза откако нашиот клуб во рамките од шестото коло рутински стигна до триумф над Скопје од 30-22. По договорот на клубовите за промена на домаќинството овој меч беше одигран во салата „Македонско Сонце“ во Пролет, а избраниците на Лембанов знаеја како да ја искористат предноста што ја носи дома

Прочитај повеќе