Тинекс Пролет убедлив против Јуниор КВ (32-21)

Тинекс Пролет експресно се врати на триумфални патеки во Супер-лигата, откако славеше над Јуниор Кисела Вода со резултат 32-21 за своја трета победа во четвртото коло од елитното македонско ракометно друштво. Разочарувачкото реми со Радовиш беше оставено зад себе, избраниците на Лембанов одиграа одличен меч и заслужено стигнаа до првиот двоцифрен т

Прочитај повеќе

Голема трагедија: Почина Андон Бошковски

Трагична вест утрово го потресе македонскиот ракомет, откако на 47-годишна возраст почина познатиот македонски тренер Андон Бошковски. Станува збор за стратег кој успешно работеше во бројни македонски клубови, а последниот ангажман во мак-ракометот го имаше токму во Тинекс Пролет, во првиот дел од ланската натпреварувачка сезона.

Прочитај повеќе

Лембанов: Одговорноста е моја, предвреме ги запишавме бодовите

Во таборот на Тинекс Пролет очекувано владее разочарување по слабото издание на гостувањето против Радовиш, меч на кој со примен гол во последната секунда освоивме само еден наместо планираните три бода

Прочитај повеќе

Несреќно реми во Радовиш (27-27)

Тинекс Пролет не успеа да ја оправда фаворитката улога на гостувањето против Радовиш, ремизирајќи 27-27 во дуел во кој победата се лизна буквално во последната секунда. Во меч со многу осцилации Тинекс Пролет беше на чекор до триумф откако поведе со 25-27 на една минута до крајот, но и тоа се покажа недоволно за да се стигне до цел плен.

Прочитај повеќе

Џонов пред Радовиш: Квалитетот е на наша страна, но пристапот мора да биде сериозен

Тинекс Пролет има максимални шест бода по првите две кола од стартот на Супер-лигата, серија што нашиот тим ќе се обиде да ја продолжи и на денешното гостување во Радовиш (19 часот). Станува збор за противник со кого традицијата е целосно на страната на Тинекс Пролет, со десет победи на последните десет меѓусебни дуели, но на избраниците на тренеро

Прочитај повеќе

Василевски: Исполнивме се што договориме, па заслужено победивме

Александар Василевски по една година пауза се врати назад во редовите на Тинекс Пролет и веднаш презема значајна улога во тимот на тренерот Лембанов. Искусниот бек вообичаено игра одлично во одбраната, но кај Лембанов добива минутажа и во нападот, нешто што Василевски максимално го користи со прецизни проектили од девет метри решетајќи ги противнич

Прочитај повеќе