Пораз од Охрид на турнирот „Крсто Андоновски - Усташ“

Тинекс Пролет го освои четвртото место на турнирот „Крсто Андоновски - Усташ“ откако во денешното мало финале загуби од Охрид со резултат 23-27.

Прочитај повеќе

Несреќен пораз: Пеналите беа кобни во пресметката со Партизан

Тинекс Пролет не успеа да се пласира во финалето од турнирот „Крсте Андоновски - Усташ“ откако скопскиот суперлигаш по голема борба, на пенали ја загуби полуфиналната пресметка со белградски Партизан. Голема шанса беше испуштена во регуларниот дел од мечот, кога најпрвин не беше задржана предноста од три гола, а потоа имавме и нереализиран напад во

Прочитај повеќе

Македонија освои злато, Димковски од Тинекс Пролет е МВП, а Тотиќ најдобро лево крило

Кадетската репрезентација на Македонија оствари огромен успех со освојувањето на златниот медал на ЕХФ шампионатот што се одржуваше во Летонија, откако нашите млади ракометари во големото финале славеа над Швајцарија со 24-22.

Прочитај повеќе

Пораз и на вториот натпревар со Базел

Тинекс Пролет претрпе пораз од 24-27 на вториот натпревар против Базел што нашиот клуб го одигра на мини-подготовките во Врање. Во дуел што многу наликуваше на вчерашната прва средба меѓу истите ривали, првото полувреме мина во тактичко надмудрување на двете страни, за Швајцарците со нешто подобро издание во второто полувреме да стигнат до победата

Прочитај повеќе

Пораз од Базел на првата контрола во Врање (31-35)

Ракометарите на Тинекс Пролет претрпеа пораз од 31-35 на првиот натпревар против швајцарскиот прволигаш Базел што нашиот клуб го одигра во Врање. Ова беше прва контрола за Тинекс Пролет летово, тренерот Алексо Лембанов им даде шанса на сите ракометари да покажат што знаат и умеат и без оглед на конечниот резултат целокупниот впечаток е позитивен.

Прочитај повеќе

Димковски од Тинекс Пролет, МВП во победата на Македонија

Ракометарот на Тинекс Пролет, Томислав Димковски, беше најдобар поединец во македонската кадетска репрезентација при победата над Летонија на ЕХФ-шампионатот што се одржува во Рига.

Прочитај повеќе