Мисијата исполнета: Радовиш освоен, Тинекс Пролет е во плејофот

Тинекс Пролет на три кола до крајот на Супер-лига го осигура пласманот во плејофот, откако избраниците на тренерот Матлиески вечерва како гости го совладаа Радовиш со резултат 20-33. Нашите ракометари одиграа одличен меч, стигнаа до предност пред крајот на полувремето што потоа ја задржаа во преостанатите 30 минути, за заслужена победа и доказ дека

Прочитај повеќе

Сезоната продолжува - во Радовиш по печат за пласман во плејфот

Зимската пауза заврши, а ракометарите на Тинекс Пролет максимално подготвени го дочекуваат вториот дел од сезонава што го стартуваат со денешното гостување во Радовиш (18 часот). Станува збор за противник со кој во текот на сезоната бевме во трка за четвртото место, но добрите игри пред паузата овозможија Тинекс Пролет да влезе во денешното гостува

Прочитај повеќе

Тинекс Пролет ги чува своите „деца“: Нови договори за Џонов и за Аларов

Тинекс Пролет ги продолжи договорите со Иван Џонов и со Михаил Аларов, уште една потврда за заложбите на нашиот клуб за грижа за ракометарите кои потекнуваат од школата на Тинекс Пролет. И Џонов и Аларов минаа низ младинските категории на клубот, потоа добија и шанса во првиот тим што максимално ја искористија, промовирајќи се во стандардни првотим

Прочитај повеќе

Ѓуро Мујиќ, нов член на Тинекс Пролет

Тинекс Пролет дополнително ги засили своите редови со ангажманот на Ѓуро Мујиќ, лев бек кој пристигнува од редовите на Олимпијакос.

Прочитај повеќе

Пораз на контролата против Металург

Тинекс Пролет го претрпе првиот пораз на третиот одигран контролен натпревар во овој подготвителен период, губејќи на дуелот со Металург (37-26). Тимот од Автокоманда потврди зошто моментно е лидер на суперлигашката табела, нашиот состав резултатски парираше се до петнаесетина минути до крајот, кога „металурзите“ успеаја да стигнат и до двоцифрена

Прочитај повеќе

Ангелов дебитираше, две победи на стартот од подготовките

Подготовките на тимот за вториот дел од сезоната минуваат во најдобар ред, а Тинекс Пролет веќе ги одигра и првите две контролни средби, на кои нашата екипа забележа две лесни победи.

Прочитај повеќе