Пораз на контролата против Металург

Тинекс Пролет го претрпе првиот пораз на третиот одигран контролен натпревар во овој подготвителен период, губејќи на дуелот со Металург (37-26). Тимот од Автокоманда потврди зошто моментно е лидер на суперлигашката табела, нашиот состав резултатски парираше се до петнаесетина минути до крајот, кога „металурзите“ успеаја да стигнат и до двоцифрена предност.

Избраниците на Зоран Кастратовиќ беа подобар ривал во првото полувреме, кога стигнаа и до водство од 20-14. Тинекс Пролет одговори со одлично издание на стартот од второто полувреме, кога експресно ја стопивме предноста на противникот, намалувајќи на 26-25. Тогаш дојде до криза во нападот на Тинекс Пролет, домаќините одлично ги затворија приодите кон сопствениот гол и повторно ја зголемија предноста. 

На десетина минути до крајот Матлиески ги повлече од игра стартерите и им даде шанса на помладите ракометари во нашиот табор, по што Металург на крајот стигна до убедлива победа, изразена со 11 гола разлика.

Пребарување

Табела

Поз.ЕкипаБ
1Металург38
2Охрид 201337
3Бутел Скопје31
4Тинекс Пролет29
5Радовиш22
6Вардар Јуниор18
7Пелистер14
8Металург 27
9Работнички4
10Струга4

Најнови вести

Архива на вести