Актуелно

Тинекс Пролет му гостува на шампионот Вардар

Продолжува пеколното темпо на натпревари во ракометниот плејоф, Тинекс Пролет денеска го очекува гостување против актуелниот шампион на Македонија, екипата на Вардар (16.30 часот, СЦ „Јане Сандански“). Улогата на фаворит целосно му припаѓа на домаќинот, но тренерот Никола Матлиески очекува од своите ракометари да покажат карактер, за во добро светл

Прочитај повеќе

РК Тинекс Пролет со поддршка за одлуката на РФМ

Ракометниот клуб Тинекс Пролет ја поздравува и апсолутно ја поддржува последната одлука на Ракометната Федерација на Македонија, според која бројот на учесници во Супер-лигата за наредната сезона се намалува на 12 екипи.

Прочитај повеќе

Тинекс Пролет им се врати на победите во плејофот (22-21)

Тинекс Пролет ја забележа и третата победа во ракометниот плејоф на Македонија откако денеска по голема битка триумфираше во скопската пресметка против Бутел со 22-21. Триумфот е минимален, но апсолутно заслужен ако се земе во предвид фактот дека Тинекс Пролет целосно го контролираше резултатот од почеток до крај. Цврстата одбрана на чело со голман

Прочитај повеќе

Пејовиќ: Тинекс Пролет има свои адути против дисциплинираниот Бутел

Ракометарите на Тинекс Пролет во 17.30 часот го пречекуваат тимот на Бутел во рамките од петтото коло во плејофот, цврсто решени да ја прекинат мини-серијата од два порази од Охрид и од Еурофарм Работник. Во однос на последниот меч во Битола денеска во тимот се враќа Жарко Пејовиќ, ракометарот кој внесува цврстина во одбраната, но истовремено е и е

Прочитај повеќе

Заслужен пораз и судиска фарса во Битола

Тинекс Пролет претрпе очекуван и заслужен пораз од 26-17 на дуелот со Еурофарм Пелистер, меч што го одбележа катастрофалната арбитража на судиската двојка Трајковски - Вукашиновски, се со цел да се ослаби нашиот тим не само денеска, туку и на наредните натпревари.

Прочитај повеќе

Тинекс Пролет на тешко гостување во Битола

Ракометарите на Тинекс Пролет попладнево се враќаат на обврските во плејофот, во Битола гостувајќи му на првиот тим на Еурофарм Пелистер (15 часот, сала „Боро Чурлевски“). Нашиот тим минатиот месец еднаш успеа да ја освои Битола, триумфирајќи над вториот тим на „пелистерци“, но јасно е дека овојпат задачата ќе биде далеку потешка бидејќи избраницит

Прочитај повеќе