Актуелно

Андоновски: Металург2 ни беше опомена, ќе бидеме уште подобри на следните средби

Тинекс Пролет и во второто коло од новата сезона стигна до триумф, откако по голема битка славеше над младиот состав на Металург 2. Победата е минимална, но ни ги донесе посакуваните три бода, што уште повеќе го креваат оптимизмот во пресрет на наредните предизвици на домашната ракометна сцена.

Прочитај повеќе

Непотребна „драма“, за победа во „Автокоманда“ (32-33)

Тинекс Пролет прокнижи нови бодови на суперлигашката табела откако вечерва славеше со 32-33 на гостувањето против Металург2, во премиерниот меч од второто коло. Новиот суперлигаш им создаде проблеми на избраниците на Матлиески во првото полувреме, но во вторите 30 минути работите тргнаа во очекуван тек, како што одминуваше времето,

Прочитај повеќе

Тинекс Пролет е фаворит, но не го потценува Металург2

Охрабрени по големиот триумф над Охрид на отворањето од сезоната, ракометарите на Тинекс Пролет вечерва (19.45 часот) на гостински терен против Металург2 ќе атакуваат на нова победа на отворањето на второто коло во домашниот шампионат. Атмосферата во тимот е на највисоко ниво, а поголемиот квалитет во однос на ривалот ни ја препушта фаворитската ул

Прочитај повеќе

Џонов: Тимската игра ни ја донесе победата против Охрид

Тинекс Пролет триумфално ја стартуваше новата суперлигашка сезона откако нашиот тим во дербито на првото коло славеше над Охрид. Цврстата одбрана беше заштитен знак на Тинекс Пролет на отворањето на сезоната, а одличниот тимски пристап е нешто на што тренерот Матлиески ќе инсистира да се задржи и на следните натпревари.

Прочитај повеќе

Цврстата одбрана ни донесе голема победа над Охрид (21-19)

Ракометарите на Тинекс Пролет со победа ја стартуваа новата сезона откако триумфираа во пресметката со Охрид со резултат 21-19. Охриѓани можеби во текот на летово се засилија со квалитетни ракометари на сите позиции, но тимскиот дух и извонредниот колектив беше она што пресуди на денешниот меч. Избраниците на Матлиески одиграа беспрекорно во одбран

Прочитај повеќе

Брзата игра и борбеноста пак ќе бидат заштитен знак на Тинекс Пролет

Времето на подготовки заврши, па нашиот тим утре почнува со настап во новата сезона од Супер-лигата, со дуелот на домашен терен против Охрид. Тренерот Матлиески, кој во текот на летото беше дел и од стручниот штаб на младинската репрезентација на Македонија, имаше доволно време за спроведување на новите тактички замисли во Тинекс Пролет.

Прочитај повеќе

Пребарување

Табела

Поз.ЕкипаБ
1Тинекс Пролет6
2Металург3
3Радовиш3
4Бутел Скопје3
5Работнички1
6Струга1
7Пелистер0
8Вардар Јуниор0
9Металург 20
10Охрид 20130

Архива на вести