Актуелно

Лембанов прозиваше, подготовки во Скопје до вториот дел од сезоната

Алексо Лембанов го одржа првиот тренинг во 2022 година, со што беше означен стартот на подготовките за вториот дел од сезоната. Амбициите на Тинекс Пролет остануваат исти, пласман во плејофот од домашното првенство, а кај сите во играчкиот кадар, стручниот штаб и во управата постои оптимизам дека кризата од крајот на 2021 година ќе биде надмината и

Прочитај повеќе

Лембанов останува шеф на стручниот штаб, Темелковски се враќа во Тинекс Пролет

Алексо Лембанов ќе продолжи да го води Тинекс Пролет и во вториот дел од натпреварувачката сезона, одлучи управата на клубот по консултациите и разговорите што ги имаше во изминатиот период. Екипата на Тинекс Пролет денеска ќе ги стартува подготовките за вториот дел, под водство на младиот стручњак кој го водеше тимот и во последните натпревари од

Прочитај повеќе

Историски успеси во јубилејната година на РК Тинекс Пролет

Тинекс Пролет заокружи уште една година како член на елитното македонско ракометно друштво. Нашиот клуб слави јубилеј - 60 години од постоењето,па затоа е огромно задоволството што токму во годинава што изминува беа остварени одлични резултати - Тинекс Пролет за првпат во клупската историја заврши една сезона на третото место во плејофот, а потоа в

Прочитај повеќе

Тинекс Пролет покажа карактер: освоен бод во Кавадарци, останува жал за пропуштената победа

Тинекс Пролет освои еден бод на гостувањето против Тиквеш (25-25), во последниот натпревар што нашата екипа го одигра во оваа 2021 година. Она што радува е покажаниот карактер и камбекот по негативата од пет гола на стартот од второто полувреме, но останува тагата што не беше освоен цел плен на ова тешко гостување против директен ривал за влез во п

Прочитај повеќе

Пораз на домашен терен од Еурофарм Пелистер 2 (29-32)

Тинекс Пролет не успеа да стигне до посакуваниот резултат на дуелот со Еурофарм Пелистер 2,што избраниците на тренерот Лембанов вечерва го загубија со резултат 29-32. Без оглед на напредокот на играта во однос на последните натпревари, изданието на ракометарите на Тинекс Пролет не беше доволно за да се стигне до бодови против младиот и полетен бито

Прочитај повеќе

Дуелот со Еурофарм Пелистер 2, шанса за враќање на победнички патеки

Денешниот ден носи нов предизвик за ракометарите на Тинекс Пролет, кои со почеток во 18.30 часот ќе го одиграат последниот домашен натпревар оваа сезона. Ривал на избраниците на тренерот Лембанов ќе биде Еурофарм Пелистер 2, тим што игра одличен ракомет сезонава и што e директен противник на Тинекс Пролет во трката за место во плејофот.

Прочитај повеќе