Полувреме за историја: Тројцата голмани на Тинекс Пролет одбранија седмерци против Бутел

Голманот Стефан Кимевски со извонредното издание во вторите 30 минути беше најзаслужен што Тинекс Пролет славеше над Бутел во премиерниот натпревар од ракометниот плеј-оф. Воедно, нашиот тим испиша историја во мак-ракометот откако тројцата голмани на Тинекс Пролет за едно полувреме успеаја да одбранат најмалку по еден пенал на гостинските ракометари. 

Серијата на самиот почеток од второто полувреме ја почна Кристијан Кристо, кој го запре обидот на Златко Мојсоски. Само неколку минути подоцна Кимевски го одбрани седмерецот на Мајиќ, а фантастичниот подвиг го комплетираше Коруновски, кој во последната минута го одбрани ударот од седум метри на Димитар Ѓеорѓиевски.Поврзани вести

Пребарување

Табела

Поз.ЕкипаБ
1Металург19
2Охрид 201318
3Тинекс Пролет17
4Бутел Скопје15
5Радовиш12
6Пелистер8
7Вардар Јуниор6
8Работнички4
9Струга1
10Металург 21

Најнови вести

Архива на вести