Во плеј-офот стартуваме против Бутел, на крајот гостуваме во Битола

Градскиот ривал Бутел ќе биде наш прв противник во ракометниот плеј-оф, беше утврдено со денешната ждрепка во просториите на Ракометната Федерација на Македонија.

Бутел е противник по мерка во обид победнички да го стартуваме настапот во елитното друштво, со оглед на фактот дека во второто коло пред нашиот тим е најтешкиот можен предизвик - гостување на актуелниот првак Вардар. Потоа ќе следи уште едно градско дерби, на домашен терен со Металург, а во последните две рунди ривали ќе ни бидат битолските суперлигаши Работник и Пелистер.

Во вториот круг од натпреварувањето, Тинекс Пролет последното овосезонско коло ќе го игра на гостински терен во Битола против екипата на Пелистер.РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИ

1. КОЛО: Тинекс Пролет - Бутел

2. КОЛО: Вардар - Тинекс Пролет

3. КОЛО: Тинекс Пролет - Металург

4. КОЛО: Работник - Тинекс Пролет

5. КОЛО: Тинекс Пролет - Пелистер

6. КОЛО: Бутел - Тинекс Пролет

7. КОЛО: Тинекс Пролет - Вардар

8. КОЛО: Металург - Тинекс Пролет

9. КОЛО: Тинекс Пролет - Работник

10. КОЛО: Пелистер - Тинекс Пролет