Пролет капитулираше, Бутел славеше

Бутел продолжи со одличните настапи од стартот на оваа суперлигашка сезона, откако во градското дерби во рамките од четвртото коло вечерва славеше на гостувањето против Пролет со 20-22.

Домаќините имаат за што да жалат, особено ако се земе во предвид нивната доминација во првото полувреме, во кое имаа и „плус четири“ (9-5), пред на одмор да заминат со водство од 12-9. Сепак, гостите од Бутел веќе на стартот од второто полувреме стигнаа до израмнување од 13-13, по што до самиот крај можеше да се проследи неизвесен ракомет. Пролет со голот на Мајнов поведе со 20-19 во 55. минута, но потоа домашните ракометари до самиот крај не постигнаа ниту еден единствен погодок, што беше искористено од страна на гостите за пресврт и победа.

Ветеранот Златко Мојсоски ја предводеше гостинската екипа со седум гола, два повеќе од Мајиќ, додека најефикасни во таборот на Пролет беа Андоновски со шест и Мајнов со пет погодоци.

Поврзани вести