Тежок пораз и елиминација на Пролет во ЕХФ Купот

Ракометарите на Пролет неславно го завршија првиот настап во ЕХФ купот и се враќаат од Чешка со два порази од Баник Карвина. По вчерашниоит пораз до 26-22, во вториот меч денеска Пролет доживеа вистински потоп и загуби со 32-25 (20-9).

На денешниот меч, во редовите на Пролет ништо не функционираше како што треба. Уште од старт домаќините тргнаа офанзивно и поведоа со 5-2. Одбраната на македонскиот претставник беше немоќна да го сопре налетот на противникот, а под своето ниво денеска беше и голманот Стефан Кимевски. Уште полоша беше ситуацијата во нападот на Пролет. Избраниците на тренерот Никола Матлиески тешко доаѓаа до изградена позција за шут и во првата четвртина имаа постигнато само три гола (8-3). Домаќините ја искористија индиспонираноста на Пролет и го торпедираа голот заверувајќи ја победата и пласманот во следната рунда уште по првите 30 минути со водство од 20-9.

Со ваквата предност, второто полувреме за Баник Карвина беше само рутина и шоу пред домашната публика. Пролет се обиде да го ублажи поразот, одигра за нијанса поефикасно, но до крај не успеа да фати вистински ритам. И понатаму продолжи поразителната игра со многу грешки и промашувања и од чисти ситуации, а одбраната како воопшто и да не постоеше.

Домаќините во последната четвртина влегоа со највисоки +14 (29-15). Во завршните десетина минути, ракометарите на Баник веќе ја славеа победата и го намалија темпото, а Пролет ја зголеми ефикасноста и успеа да ја намали негативата и да се спаси од двоцифрен пораз.

За тимот на Пролет ова беше деби настап во ЕХФ Купот и вкупно четврто учество на европска сцена по претходните три настапи во Челинџ Купот.

Поврзани вести

Пребарување

Табела

Поз.ЕкипаБ
1Еурофарм Работник40
2Охрид 201130
3Пелистер 0829
4Тинекс Пролет28
5РК Бутел27
6РК Струга22
7Радовиш12
8Прилеп10
9Вардар Јуниор9
10Борец0

Најнови вести

Архива на вести