Пролет лесно и убедливо до триумф во Велес

Ракометарите на Пролет без многу мака славеа на гостувањето во Велес против Борец со 24-36, во последниот натпревар од петтото коло во Супер-лигата. Мечот се играше во среда поради настапот на Пролет во ЕХФ-купот, а елиминацијата од Карвина во Чешка само дополнително ги мотивираше избраниците на тренерот Матлиески да прикажат добра игра и да стигнат до својата втора победа сезонава на домашната сцена.

Гостите од Скопје уште во раната фаза на натпреварот поведоа со 2-5 и потоа до крајот не дозволија разликата да се спушти под три гола. Пролет на полувреме замина со водство од 13-17, за потоа оваа екипа фуриозно да го почне вториот дел со серија од 1-8, па набрзина поведе со 14-24. Остатокот од мечот беше рутина за гостите, кои знаеја како да го исконтролираат резултатот и на крајот славеа со конечни 12 гола разлика.

Џонов одигра извонреден натпревар за Пролет постигнувајќи 11 погодоци, а исто толку голови на спротивната страна реализираше Минов.

Поврзани вести

Пребарување

Табела

Поз.ЕкипаБ
1Еурофарм Работник52
2Пелистер 0841
3Тинекс Пролет37
4РК Бутел36
5Охрид 201133
6РК Струга28
7Радовиш15
8Вардар Јуниор12
9Прилеп10
10Борец0

Најнови вести

Архива на вести