Враќање на победнички патеки: „Старите волци“ донесоа победа во Прилеп (19-22)

Тинекс Пролет успешно се врати на победнички патеки под водство на Илија Темелковски, славејќи на важното гостување против Прилеп со 19-22. Нашиот тим одигра одлична одбрана, покривајќи ги со тоа слабите периоди во нападот, го контролираше резултатот во голем дел од мечот и заслужено стигна до бодовите. Искусните Пецаковски и Андоновски беа главни

Прочитај повеќе

Илија Темелковски ќе го води Тинекс Пролет во Прилеп

Ракометниот клуб Тинекс Пролет сака да ја информира јавноста дека нашата клупска легенда, Илија Темелковски, ќе ја води екипата на претстојното гостување во Прилеп закажано за петок.

Прочитај повеќе

Лошо издание и неочекуван пораз во Неготино (24-22)

Тинекс Пролет неочекувано го претрпе и четвртиот пораз во рамките од Супер-лигата, откако загуби на гостувањето против Вардар Неготино со резултат 24-22. Избраниците на Лембанов најверојатно помислија дека по лесната победа во Скопје повторно рутински ќе го добијат овој ривал, но недоволната фокусираност и потценувањето на противникот беа скапо пла

Прочитај повеќе

Пораз во скопскиот дуел со Бутел (33-26)

Ракометарите на Тинекс Пролет го претрпеа третиот пораз сезонава, губејќи на гостувањето против Бутел со резултат 33-26. Одбраната не беше на посакуваното ниво на овој натпревар, а домашниот состав знаеше како да го искористи тоа, на почетокот од второто полувреме да се одлепи резултатски и да стигне до победата.

Прочитај повеќе

Михаљевиќ: Во Пролет сум како дома, можеме до триумф против Бутел

Данило Михаљевиќ веќе втора сезона ги брани боите на Тинекс Пролет, откако црногорскиот голман одлично се адаптираше во тимот и се наметна како еден од најстандардните голмани во македонската Супер-лигата. Неговите интервенции носат сигурност на одбраната и Црногорецот дефинитивно има значаен придонес за добриот старт на сезоната на нашата екипа.

Прочитај повеќе

Храбра игра против шампионот, но бодовите заминаа за Битола (22-26)

Тинекс Пролет го претрпе и вториот пораз оваа сезона во Супер-лигата, губејќи на домашен терен од актуелниот шампион Еурофарм Пелистер со 22-26. Играта во голем дел од натпреварот беше и повеќе од задоволителна, нашите ракометари успеваа целосно да му парираат на големиот фаворит, во еден момент во првото полувреме имавме и три гола предност, но „п

Прочитај повеќе