Јовиќ: Одбраната ја кренавме на повисоко ниво, Алкалоид е вистински тест

Александар Јовиќ пристигна на клупата на Тинекс Пролет пред крајот на Супер-лигата, а долгогодишниот македонски репрезентативец имаше можност во текот на зимските подготовки уште подобро да се запознае со остатокот од екипата. Јовиќ ги виде на дело сите ракометари на четирите контролни средби на кои беа забележани една победа и три порази, но ова б

Прочитај повеќе

Пораз на последната контрола пред плеј-офот

Ракометарите на Тинекс Пролет претрпеа пораз на денешниот дуел со Вардар од 21-25, на последната контрола што нашиот тим ја одигра во пресрет на почетокот на плејофот закажан за наредниот викенд. Избраниците на Александар Јовиќ покажаа далеку поголема борбеност и карактер во однос на последниот меч со Голден Арт, сосема солидно парираа, но не можеа

Прочитај повеќе

Слабо издание и пораз на вториот тест со Голден Арт (27-30)

Тинекс Пролет претрпе пораз на вториот контролен натпревар што го одигра против Голден Арт, губејќи на теренот на противникот со резултат 27-30. За разлика од првиот меч на кој Тинекс Пролет беше подобар ривал и заслужено триумфираше, овојпат избраниците на Јовиќ одиграа под посакуваното ниво и претрпеа пораз, како јасен знак дека стручниот штаб и

Прочитај повеќе

Победа на тест-мечот со Голден Арт (29-27)

Тинекс Пролет ја забележа првата победа во подготовките за плејофот откако вечерва по голема борба славеше над составот на Голден Арт со 29-27. Дуелот меѓу скопските ривали беше добра можност за двајцата тренери да им дадат шанса на сите ракометари, а поумешни на теренот беа избраниците на Александар Јовиќ, кои на крајот заслужено се радуваа на поб

Прочитај повеќе

Пораз по голема битка на првата контрола со Вардар

Тинекс Пролет ги почна подготовките за вториот дел од сезонава со минимален пораз на денешното гостување против Вардар (28-26). Ова беше прв контролен меч за двата тима зимава, при што тренерите Недановски и Јовиќ им дадоа шанса на сите ракометари да покажат дел од своите квалитети.

Прочитај повеќе

Јовиќ прозиваше, Тинекс Пролет ги почна подготовките за плејофот

Тинекс Пролет со денешната прозивка на тренерот Александар Јовиќ и официјално го означи стартот на подготовките за вториот дел од сезоната, во кој нашиот тим ќе се натпреварува во плејофот, каде ќе води битки со најдобрите екипи од македонската ракометна сцена.

Прочитај повеќе