Кражба: Тинекс Пролет не можеше и против Охрид и против судиите (28-32)

Тинекс Пролет не успеа да слави на дуелот против Охрид, по голема битка губејќи во салата „Македонско Сонце“ со резултат 28-32. Вистинска штета е што одличното залагање не беше наградено со позитивен резултат против квалитетниот противник, но како и минатиот викенд во Битола, повторно при секој наш обид за камбек и израмнување следеше пенал за прот

Прочитај повеќе

Јовиќ: Охрид е фаворит, но нема да му биде лесно против Тинекс Пролет

Тинекс Пролет продолжува со настапите во ракометниот плејоф на Македонија со домашен натпревар против екипата на Охрид, меч што ќе се игра денеска во салата „Македонско Сонце“ со почеток во 18.30 часот.

Прочитај повеќе

Голден Арт е нашиот следен ривал во Купот на Македонија

Денеска во просториите на Ракометната Федерација на Македонија беше извршена ждрепката за групната фаза од Купот на Македонија.Тинекс Пролет беше извлечен како дел од групата 3, во која се најдоа уште и бранителот на трофејот Вардар, потоа Радовиш и Голден Арт. Веќе е познат и распоредот, па така наш прв противник е скопскиот ривал Голден Арт, по

Прочитај повеќе

Одличен меч на Тинекс Пролет против шампионот Пелистер (32-29)

Тинекс Пролет претрпе пораз од 32-29 во четвртото коло од плејофот, во натпревар во кој нашиот тим се покажа во одлично светло

Прочитај повеќе

Гостување против шампионот, нов предизвик за Тинекс Пролет

Ракометарите на Тинекс Пролет вечерва во 18 часот му гостуваат на Еурофарм Пелистер во рамките од четвртото коло од плејофот во ракометниот шампионат на Македонија. Битолчани се актуелни шампиони и како такви се и големи фаворити за триумф на денешниот дуел, но Тинекс Пролет ќе се обиде да одигра без резултатски притисок, да го прикаже најдоброто о

Прочитај повеќе

Лавовска битка и заслужен триумф над Бутел (20-18)

Тинекс Пролет заслужено стигна до првата победа во плејофот откако во рамките на третото коло вечерва славеше над Бутел со 20-18. Нашиот тим одигра беспрекорна одбрана со која си го трасираше патот до победата, целосно исфрлајќи ги од ритам „бутелци“ на стартот од второто полувреме кога беше направена клучната разлика и трасиран патот до победата.

Прочитај повеќе