Ин Мемориам: Почина Солјан Мицевски (1945-2023)

Македонскиот ракомет денеска тагува по Силјан Мицевски,кој почина во Битолана 78-годишна возраст. Долгогодишниот бизнисмен и спортски работник со чие име се поврзани најголемите успеси на РК Пелистер

Прочитај повеќе

Распоред за плејофот: Тинекс Пролет почнува со Алкалоид, завршува со Струга

Вицешампионот Алкалоид ќе биде прв ривал на Тинекс Пролет во рамките од плејофот, што ќе стартува во февруари 2024 година, беше одлучено со денешната ждрепка извршена во просториите на Ракометната Федерација на Македонија.

Прочитај повеќе

Христијан Петковски, ново име во Тинекс Пролет

Христијан Петковски од денеска е нов член на Тинекс Пролет откако перспективниот тинејџер го стави потписот на договорот со нашиот клуб.

Прочитај повеќе

Јовиќ: Тинекс Пролет е стабилен клуб, имаме јасна визија за да бидеме уште подобри во иднина

Александар Јовиќ веќе еден месец е на чело на Тинекс Пролет, успевајќи да ја оствари зацртаната цел со пласманот во плејофот.

Прочитај повеќе

Целта е остварена: Пролет е во плејофот, Бутел совладан со 22-20

Тинекс Пролет ја оствари зацртаната цел за оваа сезона, славејќи на дуелот против Бутел со 22-20, резултат со кој нашиот тим го осигура четвртото место во групата и учеството во плејофот во вториот дел од шампионатот.

Прочитај повеќе

Тинекс Пролет на мегдан со Бутел, по печат на билетот за плејофот

Ракометарите на Тинекс Пролет денеска во 18.30 часот на домашен терен против Бутел го играат последниот меч од Супер-лигата за оваа натпреварувачка сезона, Избраниците на тренерот Александар Јовиќ имаат два бода предност во однос на Голден Арт во трката за четвртото место кое води во плејоф разигрувањето. Ова практично значи дека Тинекс Пролет и со

Прочитај повеќе