Тројца играчи на Тинекс Пролет на списокот на селекторот Брестовац

Тројца ракометари на Тинекс Пролет се најдоа на списокот на селекторот Данило Брестовац и ќе бидат во комбинација за почетните натпревари на македонската репрезентација од квалификациите за ЕП 2022, во кои „црвено-жолтите“ за противници ќе ги имаат селекциите на Финска и на Швајцарија.

Прочитај повеќе

Тројца нови ракометари на Тинекс Пролет позитивни на Covid-19

Ракометниот клуб Пролет ја известува спортската јавност за нови случаи на Covid-19 во нашите редови. Резултатите од новото тестирање меѓу сите членови на РК Пролет покажаа три нови случаи на коронавирус меѓу ракометарите на нашиот клуб.

Прочитај повеќе

Нови случаи на Covid-19 во РК Пролет

Ракометниот клуб Пролет ја известува јавноста за нови случаи на Covid-19 во нашиот играчки кадар. Позитивниот тест на Петар Ангелов, кој се наоѓа во самоизолација и е со благи симптоми, беше причина за тестирање на сите ракометари и членови на стручниот штаб на нашиот клуб.

Прочитај повеќе

Петар Ангелов е позитивен на Covid-19

Голманот на Тинекс Пролет, Петар Ангелов - Диви, е позитивен на Covid-19. Нашиот чувар на мрежата не беше во тренажен процес во последниот период поради болки во коленото, но по појавата на првите симптоми Ангелов беше тестиран, по што денеска доби позитивен резултат на Covid-19.

Прочитај повеќе

​Пецаковски: Другарство како во Тинекс Пролет немам видено во друг клуб

Дејан Пецаковски пристигна во текот на летово во Тинекс Пролет носејќи богато искуство и квалитет во нашите редови. Долгогодишниот македонски репрезентативец максимално ја оправдува довербата, наметнувајќи се со улога на лидер во составот што ја стартуваше сезоната со две победи во првите две кола.

Прочитај повеќе

Блесок на Василевски, рутинска победа над Астраион (32-24)

Второто коло ја донесе и втората победа на Тинекс Пролет во новата сезона, откако рутински беше оправдана фаворитската улога на домашниот натпревар против Астраион за триумф од 32-24. Александар Василевски го одигра својот најдобар натпревар по враќањето по тешката повреда на коленото, со девет гола торпедирајќи го голот на струмичани и предводејќи

Прочитај повеќе