Штета: Пенал-рулетот му го сврте грбот на Тинекс Пролет на кадетскиот фајналфор

Тинекс Пролет го освои четвртото место на завршниот турнир од кадетскиот шампионат на Македонија што денеска се одржа во Охрид. Нашите млади ракометари со прикажаната игра заслужија многу повеќе, прикажаа извонреден атрактивен ракомет, но среќата им го сврте грбот кога беше најважно, па двата меча, и полуфиналето со Алкалоид и дуелот за третото мес

Прочитај повеќе

Тинекс Пролет рутински до триумф во Прилеп (20-24)

Тинекс Пролет го задржа стопроцентниот ефект од стартот на плејаут-натпреварувањето, лесно славејќи на гостувањето против Прилеп со 20-24. За разлика од дуелот во првиот дел од сезоната на кој беа непријатно изненадени, овојпат ракометарите на Тинекс Пролет беа максимално фокусирани од почеток до крај, одиграа на високо ниво во одбраната и не дозво

Прочитај повеќе

Андоновски: Поквалитетни сме од Прилеп, но пристапот мора да биде максимален

Тинекс Пролет продолжува со настапите во домашниот шампионат, во кој избраниците на Лембанов се наоѓаат на првото место на плејаут-табелата. Следен во серијата настапи е гостувањето во Прилеп (18 часот), на теренот на кој Тинекс Пролет претрпе неочекуван пораз во првиот дел од сезоната (27-24).

Прочитај повеќе

Голем успех: Тинекс Пролет на фајналфор во кадетскиот шампионат на Македонија

Кадетскиот тим на Тинекс Пролет оствари одличен успех обезбедувајќи пласман на фајналфор турнирот од шампионатот на Македонија во оваа возрасна генерација, откако избраницита на тренерот Лембанов го добија денешното четвртфинале, на гостински терен против Младост Богданци со 27-30.

Прочитај повеќе

Лесен триумф над Струга (35-30)

Тинекс Пролет забележа нов триумф на домашната сцена, рутински славејќи на домашен терен над Струга со 35-30. Избраниците на тренерот Лембанов одиграа беспрекорно во нападот, лесно наоѓајќи го патот до нови бодови со кои Тинекс Пролет се зацврсти на првото место во плејаут-лигата.

Прочитај повеќе

Тинекс Пролет на мегдан со Струга: Цврста одбрана и голови од транзиција, тоа е рецептот за победа

Ракометарите на Тинекс Пролет денеска (18.30 часот) ќе го пречекаат составот на Струга, во обид со нов триумф уште повеќе да се зацврстат на првото место на табелата во плејаут разигрувањето. Против себе ќе имаат ривал што сезонава веќе двапати го имаат совладано (21-24 во Струга, 30-22 во Скопје), но тренерот Лембанов предупредува на максимална се

Прочитај повеќе