Матлиески: Време за ракомет, пред нас се два тешки месеци

Шефот на стручниот штаб на Тинекс Пролет, Никола Матлиески, е задоволен од сработеното од ракометарите во текот на летните подготовки. Целта на тимот е јасна, добри игри од самиот старт на сезоната и влез во плејофот, за што според новиот систем на натпревари неопходно ќе биде да се влезе меѓу најдобрите три екипи во групата.

Прочитај повеќе

Ангелов царуваше во победата над Пелистер2 (28-19)

Тинекс Пролет триумфираше на последниот контролен натпревар во пресрет на новата сезона, славејќи со убедливи 28-19 над Пелистер 2. Во главна улога беше нашиот голман Петар Ангелов, кој бранеше во голем стил во првото полувреме, кога беше создадена и клучнта разлика.

Прочитај повеќе

Победа над Прилеп (28-25) на претпоследната контрола

Тинекс Пролет забележа уште една победа во подготвителниот период, овојпат триумфирајќи на домашен терен над Прилеп со резултат 28-25. Тренерот Матлиески на овој меч не можеше да смета на Џонов, кој заработи ситна повреда на претходниот меч со Металург, но се очекува овој ракометар да биде подготвен за стартот на новата сезона.

Прочитај повеќе

Контролен натпревар против Металург (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Ракометарите на Тинекс Пролет денеска одиграа уште еден контролен натпревар, овојпат во салата „Автокоманда“ против екипата на Металург.

Прочитај повеќе

Победа над Работнички (28-25) на првиот меч по пауза од пет месеци

Тинекс Пролет забележа победа од 28-25 на денешниот контролен натпревар против Работнички, прва средба за нашиот тим по пауза од повеќе од пет месеци. По одработените подготовки во Маврово, тимот на тренерот Матлиески од денеска почна со одигрување на натпревари со кои ќе ја темпира формата до стартот на сезоната.

Прочитај повеќе

ФОТО Времеплов: Пролет на подготовки во Маврово во 1979 година

Враќањето на нашиот прв тим од успешните подготовки во Маврово е повод за навраќање во минатото, со оглед на фактот дека нашата екипа со години наназад своите подготовки за сезоните ги минува токму на планината Бистра.

Прочитај повеќе