Пораз во Битола за крај на сезоната (28-25)

Тинекс Пролет загуби со 28-25 на гостувањето против Еурофарм Пелистер 2, меч со кој и официјално ја затворивме натпреварувачката 2022/23 сезона. Домашните ракометари беа во водство во голем дел од натпреварот, Тинекс Пролет се врати и успеа да го израмни резултатот, но падот на концентрацијата во последните минути придонесе избраниците на Лембанов

Прочитај повеќе

Младинците на Тинекс Пролет го решија Мулти Есенс за пласман на фајналфор

Младинскиот тим на Тинекс Пролет оствари одличен успех пласирајќи се на фајналфор турнирот во младинска конкуренција, откако синоќа во драматичен меч го совлада составот на Мулти Есенс со 30-31. Скопскиот ривал важеше за фаворит бидејќи во лигашкиот дел заврши како првопласиран во својата група, но младите играчи предводени од тренерот Лембанов пок

Михаљевиќ потпиша нов договор со Тинекс Пролет

Тинекс Пролет го задржува во своите редови Данило Михаљевиќ, откако квалитетниот голман се договори за продолжување на соработката со нашиот клуб. Михаљевиќ дојде во Тинекс Пролет минатото лето и целосно ги исполни очекувањата на управата и на стручниот штаб, со своите настапи давајќи значаен придонес за одличните резултати во првиот дел од натпрев

Соопштение до јавноста по натпреварот Тинекс Пролет - Бутел

Како клуб со традиција долга повеќе од 60 години, наше основно начело отсекогаш бил спортскиот ферплеј и сме се раководеле преку истиот без оглед на моментите резултати шти биле остварувани.

Реми во драматичен финиш против Бутел (23-23)

Тинекс Пролет ремизираше 23-23 против Бутел во последниот домашен натпревар оваа натпреварувачка сезона. Како и многу пати во меѓусебните дуели во минатото, повторно цврстите одбрани беа заштитен знак на овие скопски пресметки, а радува карактерот на Тинекс Пролет, нашиот тим се врати од минус два во последните три минути и стигна до бод на овој на

Палевски: Сакаме две победи на крајот, да стигнеме до шестото место

Ракометарите на Тинекс Пролет ги вртат погледите кон последниот домашен натпревар за оваа натпреварувачка сезона, што в недела со почеток во 19 часот ќе го играат против скопскиот ривал Бутел. Желба на сите во стручниот тшаб и во играчкиот кадар е токму на овој дуел да се стигне до втората победа во плејофот, по онаа над Охрид исто така на домашен