РК Тинекс Пролет со благодарници за Михаил Аларов и за Томи Јагуриновски

Тинекс Пролет денеска го пречекува актуелниот шампион Вардар, а управата на нашиот клуб ја искористи можноста за пред мечот да им додели специјални благодарници на Михаил Аларов и на Томи Јагуриновски, кој пред неколку месеци од Пролет направија трансфери во редовите на Вардар.

Прочитај повеќе

Петковски: Недостигот на искуство против Вардар да го надополниме со желба и фокус

Тинекс Пролет в недела точно на пладне (12 часот, сала „Македонско Сонце“ ќе го пречека Вардар, за продолжение на настапите во ракометниот плејоф на Македонија. Серијата заминувања и значителното подмладување на играчкиот кадар придонесоа да спласнат амбициите околу што повисок пласман во плејофот, но Тинекс Пролет како и секогаш ќе настојува да се

Пораз на домашен терен од вториот тим на Еурофарм Пелистер (25-26)

Тинекс Пролет не успеа да ја забележи и втората победа во ракометниот плејоф откако загуби на домашен терен од Еурофарм Пелистер 2 со резултат 25-26. Падот на концентрацијата во првите десетина минути од второто полувреме се покажа како клучен фактор, бидејќи во овој период битолчани успеаја да создадат предност што ја сочуваа до самиот крај ,а под

Палевски: Одиме по нова победа против Пелистер 2

Ракометарите на Тинекс Пролет продолжуваат со силното темпо на натпревари со денешниот дуел на домашен терен против Еурофарм Пелистер 2 (сала „Македонско Сонце“, 19 часот). Станува збор за ривал што е добро познат сезонава, Тинекс Пролет славеше на двата меча со битолчани во првата фаза од Супер-лигата, а потоа успеа да ги совлада и во финалето од

Бутел беше посилен ривал во скопската пресметка (23-16)

Ракометарите на Тинекс Пролет немаа сила за ново изненадување по победата над Охрид во минатото коло, откако вечерва во „малото скопско дерби“ загубија на гостувањето кај Бутел со 23-16 како дел од 6. коло од плеј-офот во Суперлигата.

Андоновски: Важна победа, за младите да видат дека можат да играат против сите и да победуваат

Атмосферата во редовите на Тинкес Пролет е на највисоко ниво откако се продолжи со серијата одлични настапи по пласманот на Ф4 во Купот на Макеоднија беше забележана и првата плеј-оф победа на домашен терен против Охрид.