„Палење на моторите“ во 2019 година

Тренерот Никола Матлиески денеска ја одржа првата прозивка во 2019 година, означувајќи го стартот на подготовките на Тинекс Пролет за вториот дел од оваа натпреварувачка сезона. 

Атмосферата во тимот е на највисоко ниво, а ракометарите се желни за работа и докажување пред стручниот штаб во пресрет на клучните натпревари за пласман во плејофот. Во однос на екипата што ја заврши 2018 година во нашите редови има едно ново име, десното крило Филип Ролевски, кој се враќа во Тинекс Пролет по неуспешниот обид за ангажман во странство. 

Предвидено е нашиот тим целокупните подготовки да ги мине во Скопје, а во наредниот период ќе бидат закажани и неколку контролни натпревари. 

Сезоната во ракометната Супер-лига продолжува на почетокот од месец март, а Тинекс Пролет во првото коло на гостински терен ќе се сретне со Вардар јуниор.

Пребарување

Табела

Поз.ЕкипаБ
1Еурофарм Работник40
2Охрид 201130
3Пелистер 0829
4Тинекс Пролет28
5РК Бутел27
6РК Струга22
7Радовиш12
8Прилеп10
9Вардар Јуниор9
10Борец0

Најнови вести

Архива на вести