Пелистер го реши Пролет

Пелистер експресно се рехабилитираше од фијаското во градското дерби со Работник, па денеска во рамките од второто коло од Супер-лигата славеше над Пролет со 32-30. Триумфот на битолчани е апсолутно заслужен ако се знае дека домаќините цело време го диктираа темпото и го контролираа резултатот. Во вториот дел тие стигнаа и до убедливи осум гола предност (30-22), гостите од Скопје во финишот успеаја опасно да се приближат до 31-29, но не и да направат пресврт.

Марко Кобетиќ со десет гола беше главен играч во денешната победа, заедно со Милан Поповиќ, кој осум пати биеше прецизно. Кај Пролет најефикасен беше капитенот Андоновски со шест погодоци.

Поврзани вести

Пребарување

Табела

Поз.ЕкипаБ
1Еурофарм Работник52
2Пелистер 0841
3Тинекс Пролет37
4РК Бутел36
5Охрид 201133
6РК Струга28
7Радовиш15
8Вардар Јуниор12
9Прилеп10
10Борец0

Најнови вести

Архива на вести