Андоновски: Пелистер е актуелен шампион, го респектираме, но ќе играме без страв

Серијата суперлигашки натпревари на Тинекс Пролет продолжува со денешниот дуел на домашен терен против Еурофарм Пелистер (18.30 часот, сала „Македонско Сонце“). Битолчани како актуелни шампиони се фаворити за триумф на овој натпревар, но Тинекс Пролет по серијата добри игри на стартот на сезонава е подготвен да одигра квалитетно против бранителот н

Прочитај повеќе

Пролет го реши и Голден Арт за четврта победа оваа сезона (23-25)

Тинекс Пролет направи уште еден значаен чекор кон место во плејофот откако нашиот тим славеше на гостувањето против Голден Арт со 23-25. Градскиот ривал се покажа како цврста екипа што не се откажува, но избраниците на Лембанов беа подобар противник, го контролираа резултатот од почеток до крај и апсолутно заслужено се враќаат дома со три бода на с

Прочитај повеќе

Лембанов: Подобри сме од Голден Арт, но тоа треба да го покажеме и на терен

Серијата натпревари со скопски ривали продолжува и денеска, со гостувањето на Тинекс против екипата на Голден Арт (17 часот, мала сала „Јане Сандански“), уште еден меч на кој бодовите би биле голем чекор кон остварување на првата цел - пласман во плејофот. Трите победи во првите четири кола се јасен доказ дека Тинекс Пролет се наоѓа во добра форма,

Прочитај повеќе

Одлична игра и рутински триумф над Мулти Есенс (32-27)

Тинекс Пролет експресно се врати на победите во Супер-лигата откако вечерва без посериозни проблеми славеше над составот на Мулти Есенс со 32-27. Мечот мина во апсолутна доминација на избраниците на тренерот Лембанов, кои само потврдија дека и квалитетот и искуството се на нивна страна и заслужено прокнижија нови бодови на табелата.

Прочитај повеќе

Василевски: Квалитет и искуството се на наша страна против Мулти Есенс

Ракометарите на Тинекс Пролет денеска со почеток во 18.30 часот во салата „Македонско Сонце“ ќе го пречекаат Мулти Есенс во рамките од четвртото коло од Супер-лигата, во обид да стигнат до третата победа и да направат уште еден чекор напред кон место во плејофот. Поразот од Вардар не остави трага врз позитивната атмосфера во тимот, во изминатите де

Прочитај повеќе

Вардар беше пресилен ривал за Тинекс Пролет (31-20)

Тинекс Пролет го претрпе првиот пораз во новата сезона од ракометната Супер-лига откако нашиот тим попладнево загуби на гостувањето против Вардар со резултат 31-20. „Вардарци“ се покажаа во одлично светло и наметнаа темпо што избраниците на Лембанов не можеа да го следат, заслужено стигнувајќи до бодовите.

Прочитај повеќе