Победа на тест-мечот со Голден Арт (29-27)

Тинекс Пролет ја забележа првата победа во подготовките за плејофот откако вечерва по голема борба славеше над составот на Голден Арт со 29-27. Дуелот меѓу скопските ривали беше добра можност за двајцата тренери да им дадат шанса на сите ракометари, а поумешни на теренот беа избраниците на Александар Јовиќ, кои на крајот заслужено се радуваа на поб

Прочитај повеќе

Пораз по голема битка на првата контрола со Вардар

Тинекс Пролет ги почна подготовките за вториот дел од сезонава со минимален пораз на денешното гостување против Вардар (28-26). Ова беше прв контролен меч за двата тима зимава, при што тренерите Недановски и Јовиќ им дадоа шанса на сите ракометари да покажат дел од своите квалитети.

Прочитај повеќе

Јовиќ прозиваше, Тинекс Пролет ги почна подготовките за плејофот

Тинекс Пролет со денешната прозивка на тренерот Александар Јовиќ и официјално го означи стартот на подготовките за вториот дел од сезоната, во кој нашиот тим ќе се натпреварува во плејофот, каде ќе води битки со најдобрите екипи од македонската ракометна сцена.

Прочитај повеќе

Ин Мемориам: Почина Солјан Мицевски (1945-2023)

Македонскиот ракомет денеска тагува по Силјан Мицевски,кој почина во Битолана 78-годишна возраст. Долгогодишниот бизнисмен и спортски работник со чие име се поврзани најголемите успеси на РК Пелистер

Прочитај повеќе

Распоред за плејофот: Тинекс Пролет почнува со Алкалоид, завршува со Струга

Вицешампионот Алкалоид ќе биде прв ривал на Тинекс Пролет во рамките од плејофот, што ќе стартува во февруари 2024 година, беше одлучено со денешната ждрепка извршена во просториите на Ракометната Федерација на Македонија.

Прочитај повеќе

Христијан Петковски, ново име во Тинекс Пролет

Христијан Петковски од денеска е нов член на Тинекс Пролет откако перспективниот тинејџер го стави потписот на договорот со нашиот клуб.

Прочитај повеќе