Супер-драма: Арсеновски со гол во последната секунда донесе победа над Мулти Есенс (31-32)

Филип Арсеновски е херојот на Тинекс Пролет на гостувањето против Мулти Есенс, на кое нашиот клуб забележа победа од минимални 31-32, за победничко деби на клупата на новиот тренер Александар Јовиќ. Градскиот ривал се покажа како незгоден противник, се играше „егал“ од почеток до крај, за Арсеновски да стрела прецизно буквално во последната секунда

Прочитај повеќе

Андоновски: Квалитетот да го покажеме на терен, со новиот тренер до нова победа

Ракометарите на Тинекс Пролет денеска ги очекува нов предизвик, гостување против новиот суперлигаш Мулти Есенс (сала „Автокоманда“, 15 часот).

Прочитај повеќе

Александар Јовиќ, нов тренер на Тинекс Пролет

Александар Јовиќ е нов шеф на стручниот штаб на Тинекс Пролет откако денеска и официјално беше потпишан договорот за соработка со овој успешен стратег, кој во иднина ќе го води нашиот тим. Како управа не брзавме со изборот на нов тренер по заминувањето на Лембанов, се со цел да го направиме најдобриот можен избор за РК Тинекс Пролет, во што на крај

Прочитај повеќе

Достоен отпор во поразот од фаворитот Вардар (24-28)

Тинекс Пролет не успеа да направи подвиг, губејќи на домашен терен од екипата на Вардар со резултат 24-28. Нашите ракометари дваесетина минути умешно му парираа на фаворитот, но немаа сили да го издржат темпото во финишот од првиот дел, кога практичќно и беше загубен овој дуел. Мора да се истакне дека на овој дуел настапивме без искусните Пецаковск

Прочитај повеќе

Темелковски: Вардар е фаворит, но сакаме да се претставиме во добро светло

Репрезентативната пауза е зад нас, а Тинекс Пролет денеска се враќа во натпреварувачки ритам со дуелот на домашен терен против екипата на Вардар (18.30 часот, сала „Македонско Сонце“). Дуелот со „црвено-црните“ доаѓа во тежок момент поради отсуството на неколку искусни првотимци, па тренерот Илија Темелковски се соочува со сериозен предизвик, да со

Прочитај повеќе

Пецаковски: Не е важно кој колку гола даде, триумфот во Прилеп е тимски успех

Тинекс Пролет направи уште еден значаен чекор напред кон плејофот во македонскиот шампионат со триумфот во Прилеп, меч на кој блесна Дејан Пецаковски. Искусниот бек најчесто сезонава добиваше улога во одбраната, но во Прилеп јасно покажа дека може да биде значајно оружје и во нападот на Тинекс, одигрувајќи одличен меч крунисан со седум погодоци.

Прочитај повеќе