Палевски: Цврстата одбрана е рецепт за победа над Бутел

Тинекс Пролет со денешниот дуел на домашен терен против Бутел (18.30 часот) ги продолжува настапите во плејофот, во обид во третата рунда да се стигне и до првата победа во разигрувањето за највисок пласман во македонскиот шампионат. Првите два пораза беа очекувани ако се знае дека противници беа Алкалоид и Вардар, но убедливиот неуспех против „црв

Прочитај повеќе

Јовиќ: Против Вардар немавме дисциплина, ќе биде подобро на дуелот со Бутел

Тинекс Пролет ги остава зад себе поразите од Алкалоид и од Вардар на стартот од плејофот, па Александар Јовиќ и неговите избраници веќе неколку дена се насочени кон претстојниот меч со Бутел што на програмата е в сабота. Јовиќ стави акцент на одбраната во текот на летото, но стратегот на Тинекс Пролет не крие дека очекува да види поголема дисциплин

Прочитај повеќе

Немоќни против силниот Вардар (32-18)

Тинекс Пролет го прептре и вториот пораз во овосезонскиот плејоф откако нашиот тим вечерва на отворањето на второто коло загуби на гостувњето против Вардар со убедливи 32-18. Наспроти обидите за посериозен отпор против фаворитот, „црвено-црните“ сепак се покажаа како пресилен ривал кој не дозволи ниту за момент да се понадеваме на изненадување на н

Прочитај повеќе

Андоновски: Немаме што да загубиме, одиме да се надигруваме со Вардар

Натпреварите во плејофот за Тинекс Пролет продолжуваат вечерва со гостувањето против Вардар (18.15 часот, СЦ „Јане Сандански“). Распоредот не беше најнаклонет за нашиот клуб, па во првите две кола се среќаваме со екипите кои беа првопласирани во групите од Супер-лигата. Сепак, по одличното издание во првото полувреме против Алкалоид, избраниците на

Прочитај повеќе

Одличното прво полувреме недоволно за изненадување против Алкалоид (17-22)

Тинекс Пролет со пораз го стартуваше настапот во ракометниот плејоф откако нашиот тим попладнево на домашен терен загуби од Алкалоид со резултат 17-22. Тимот предводен од Александар Јовиќ одигра импресивно во првите дваесетина минути во кои во неколку ситуации имаше и предност од по три гола, но потоа следеше голем пад во играта во нападот, што акт

Прочитај повеќе

Јовиќ: Одбраната ја кренавме на повисоко ниво, Алкалоид е вистински тест

Александар Јовиќ пристигна на клупата на Тинекс Пролет пред крајот на Супер-лигата, а долгогодишниот македонски репрезентативец имаше можност во текот на зимските подготовки уште подобро да се запознае со остатокот од екипата. Јовиќ ги виде на дело сите ракометари на четирите контролни средби на кои беа забележани една победа и три порази, но ова б

Прочитај повеќе