Крај на сезоната без шампион - Супер-лигата се проширува од следната сезона

Сезоната во ракометната Супер-лига и официјално завршува, откако РФМ објави дека предвреме го завршува натпреварувањето поради опасноста од дополнително ширење на коронавирусот. Неможноста за продолжение на сезоната што беше прекината минатиот месец, надополнета со продолжувањето на Вонредната состојба во државата за дополнителни 30 дена, беа причи

Прочитај повеќе

Мујиќ: Седам во Скопје, излегувам само за трчање и чекам да продолжи сезоната

Грчкиот репрезентативец Ѓуро Мујиќ стана првиот странски ракометар што по долги години го облекува дресот на Тинекс Пролет, веднаш почна да ги оправдува очекувањата на стручниот штаб и управата. Мујиќ дааде значаен придонес во нападот и во одбраната на стартните победи во првите три кола од 2020 година, па и самиот ракометар не го крие задоволствот

Прочитај повеќе

Тинекс Пролет прекинува со тренинзи: Останете дома, чувајте се...

Ракометниот клуб Тинекс Пролет донесе одлука за прекин на тренажниот процес се до завршувањето на кризните мерки што се препорачани од Владаста на РСМ против ширење на коронавирусот.

Прочитај повеќе

Прекин на натпреварувањето во Супер-лигата

Натпреварувањето во ракометната Супер-лига се прекинува на најмалку 14 дена, беше одлучено денеска од страна на Ракометната Федерација на Македонија како дел од превентивните мерки за заштита од коронавирусот.

Прочитај повеќе

Гранитна одбрана и одличен Ангелов - рецепт за победа во Бутел (19-22)

Серијата одлични игри и резултати од стартот на 2020 година продолжи и на денешното гостување против Бутел, во кое Тинекс Пролет благодарение на беспрекорната одбрана и одличниот Ангелов стигна до победа од 19-22. Овојпат стануваше збор за пресметка со ривал со кого ќе се сретнеме и во плејофот, а избраниците на Матлиески целосно одговорија на пред

Прочитај повеќе

Џонов: Дуелите со Бутел секогаш се неизвесни и со мал број голови

Пласманот во плејофот е веќе обезбеден, но ракометарите на Тинекс Пролет продолжуваат со максимален ангажман и во последните две кола од Супер-лигата. Вечерва, во претпоследната рунда нашиот клуб го очекува гостување против градскиот ривал Бутел (19 часот), дуел што нема преголемо резултатско значење бидејќи двата тима веќе се во плејофот, но сигур

Прочитај повеќе