Прекин на натпреварувањето во Супер-лигата

Натпреварувањето во ракометната Супер-лига се прекинува на најмалку 14 дена, беше одлучено денеска од страна на Ракометната Федерација на Македонија како дел од превентивните мерки за заштита од коронавирусот.

Прочитај повеќе

Гранитна одбрана и одличен Ангелов - рецепт за победа во Бутел (19-22)

Серијата одлични игри и резултати од стартот на 2020 година продолжи и на денешното гостување против Бутел, во кое Тинекс Пролет благодарение на беспрекорната одбрана и одличниот Ангелов стигна до победа од 19-22. Овојпат стануваше збор за пресметка со ривал со кого ќе се сретнеме и во плејофот, а избраниците на Матлиески целосно одговорија на пред

Прочитај повеќе

Џонов: Дуелите со Бутел секогаш се неизвесни и со мал број голови

Пласманот во плејофот е веќе обезбеден, но ракометарите на Тинекс Пролет продолжуваат со максимален ангажман и во последните две кола од Супер-лигата. Вечерва, во претпоследната рунда нашиот клуб го очекува гостување против градскиот ривал Бутел (19 часот), дуел што нема преголемо резултатско значење бидејќи двата тима веќе се во плејофот, но сигур

Прочитај повеќе

Супериорна победа над Вардар Јуниор (37-21)

Тинекс Пролет и во вториот натпревар во 2020 година одигра импресивно, лесно стигнувајќи до победа над тимот на Вардар Јуниор (). Пласманот во плејофот е веќе осигуран, но тоа не им пречеше на нашите ракометари да одиграат одличен натпревар, уште во првото полувреме да го решат победникот, а потоа и во вторите 30 минути да продолжат со силно темпо

Прочитај повеќе

Вардар Јуниор е следен на „менито“ на Тинекс Пролет

Првичната цел е исполнета, пласманот во плејофот е обезбеден, па ракометарите на Тинекс Пролет сега без притисок ќе влезат во завршните три натпревари од Супер-лигата, во обид што подобро да се воиграат и максимално подготвени да влезат во разигрувањето за највисок пласман. Денешниот натпревар на домашен терен против Вардар Јуниор (18.30 часот) е и

Прочитај повеќе

Тинекс Пролет е идеален клуб за младите ракометари

Сениорскиот тим веќе обезбеди пласман во Супер-лигата, а зимската пауза заврши и за нашите млади ракометари, кои претстојниот викенд ќе се појават на терените во продолжението од сезоната во своите возрасни категории. Тинекс Пролет се натпреварува во кадетска и во младинска конкуренција, а на чело на двете екипи се наоѓа Сашо Сотировски, под чие во

Прочитај повеќе

Пребарување

Табела

Поз.ЕкипаБ
1Тинекс Пролет6
2Охрид 20133
3Астраион3
4Радовиш3
5Струга3
6КЛ70
7Јуниор К. В.0

Архива на вести