Андоновски: Играме квалитетен ракомет, мора да продолжиме во ист стил

Тинекс Пролет рутински стигна до победата на гостувањето против Јуниор КВ, успешно отворајќи ја новата суперлигашка сезона. Иако конечниот исход беше „плус шест“, нашиот тим уште во првите дваесетина минути стигна до двоцифрена предност со што овозможи и тренерот Матлиески да направи повеќе ротации во тимот, за клучните играчи да сочуваат дел од си

Прочитај повеќе

Успешен старт на сезоната - лесна победа над Јуниор КВ (20-26)

Тинекс Пролет импресивно ја стартуваше новата ракометна сезона, лесно и убедливо триумфирајќи на гостувањето против Јуниор КВ со резултат 20-26. Противникот имаше добри резултати во подготвителниот период, но вечерва нашиот тим беше тој што целосно доминираше на теренот, од првата минута наметна силно темпо по што победата беше апсолутно заслужена.

Прочитај повеќе

Матлиески: Време за ракомет, пред нас се два тешки месеци

Шефот на стручниот штаб на Тинекс Пролет, Никола Матлиески, е задоволен од сработеното од ракометарите во текот на летните подготовки. Целта на тимот е јасна, добри игри од самиот старт на сезоната и влез во плејофот, за што според новиот систем на натпревари неопходно ќе биде да се влезе меѓу најдобрите три екипи во групата.

Прочитај повеќе

Ангелов царуваше во победата над Пелистер2 (28-19)

Тинекс Пролет триумфираше на последниот контролен натпревар во пресрет на новата сезона, славејќи со убедливи 28-19 над Пелистер 2. Во главна улога беше нашиот голман Петар Ангелов, кој бранеше во голем стил во првото полувреме, кога беше создадена и клучнта разлика.

Прочитај повеќе

Победа над Прилеп (28-25) на претпоследната контрола

Тинекс Пролет забележа уште една победа во подготвителниот период, овојпат триумфирајќи на домашен терен над Прилеп со резултат 28-25. Тренерот Матлиески на овој меч не можеше да смета на Џонов, кој заработи ситна повреда на претходниот меч со Металург, но се очекува овој ракометар да биде подготвен за стартот на новата сезона.

Прочитај повеќе

Контролен натпревар против Металург (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Ракометарите на Тинекс Пролет денеска одиграа уште еден контролен натпревар, овојпат во салата „Автокоманда“ против екипата на Металург.

Прочитај повеќе