Упис на деца за младинската школа на РК Тинекс Пролет

Ракометниот клуб Тинекс Пролет врши упис на нови членови во младинската школа.

Прочитај повеќе

Кадетите на Тинекс Пролет во Богданци ќе бркаат билет за фајналфор

Кадетскиот тим на Тинекс Пролет оствари одличен резултат со пласманот во Топ 8 екипите во својата конкуренција, откако го освои второто место во силната група зад Алкалоид, а пред Вардар и засилениот состав на Металург РА.

Прочитај повеќе

Срамна игра и убедлив пораз во Купот на Македонија

Тинекс Пролет не успеа да го мине полуфиналето во групната фаза од Купот на Македонија откако избраниците на тренерот Лембанов загубија со убедливи 20-28 на домашен терен од вториот тим на Еурофарм Пелистер. Ова беше без дилема најслабиот натпревар на Тинекс Пролет во последните години, меч што го одбележа недоволна желба за игра против квалитетен

Прочитај повеќе

Џонов: Пелистер 2 игра брз ракомет, мораме да ја запреме нивната полуконтра

Ракометарите на Тинекс Пролет вечерва (18.30 часот, сала „Македонско Сонце“) ќе го пречекаат составот на Еурофарм Пелистер 2, во полуфиналето од групната фаза од Купот на Македонија. Станува збор за ривал кој им е должник на избраниците на Лембанов, со оглед на фактот дека младите „пелистерци“ сезонава двапати славеа над Тинекс Пролет, што ќе биде

Прочитај повеќе

Кадетите на Тинекс Пролет го совладаа засилениот Металург РА

Кадетскиот тим на Тинекс Пролет славеше со 33-35 на гостувањето против Металург РА, резултат со кој нашата млада екипа уште повеќе си ги зголеми шансите за пласман во наредната фаза од кадетскиот шампионат на Македонија.

Прочитај повеќе

Информација до јавноста

Ракометниот клуб Тинекс Пролет со големо жалење повторно мора да ги демантира невистините искажани во таканаречениот ракометен портал, искажани во текот на денешниот ден. Иако клубот останува отворен за сите медиуми за добивање на соодветна информација, овој квази-портал продолжува со намерно оцрнување на Тинекс Пролет како ракометен колектив.

Прочитај повеќе