Достоен отпор во поразот од фаворитот Вардар (24-28)

Тинекс Пролет не успеа да направи подвиг, губејќи на домашен терен од екипата на Вардар со резултат 24-28. Нашите ракометари дваесетина минути умешно му парираа на фаворитот, но немаа сили да го издржат темпото во финишот од првиот дел, кога практичќно и беше загубен овој дуел. Мора да се истакне дека на овој дуел настапивме без искусните Пецаковск

Прочитај повеќе

Темелковски: Вардар е фаворит, но сакаме да се претставиме во добро светло

Репрезентативната пауза е зад нас, а Тинекс Пролет денеска се враќа во натпреварувачки ритам со дуелот на домашен терен против екипата на Вардар (18.30 часот, сала „Македонско Сонце“). Дуелот со „црвено-црните“ доаѓа во тежок момент поради отсуството на неколку искусни првотимци, па тренерот Илија Темелковски се соочува со сериозен предизвик, да со

Прочитај повеќе

Пецаковски: Не е важно кој колку гола даде, триумфот во Прилеп е тимски успех

Тинекс Пролет направи уште еден значаен чекор напред кон плејофот во македонскиот шампионат со триумфот во Прилеп, меч на кој блесна Дејан Пецаковски. Искусниот бек најчесто сезонава добиваше улога во одбраната, но во Прилеп јасно покажа дека може да биде значајно оружје и во нападот на Тинекс, одигрувајќи одличен меч крунисан со седум погодоци.

Прочитај повеќе

Прекината соработката со тренерот Лембанов

Ракометниот клуб Тинекс Пролет објавува дека спогодбено е прекината соработката со нашиот досегашен шеф на стручниот штаб, Алексо Лембанов.

Прочитај повеќе

Враќање на победнички патеки: „Старите волци“ донесоа победа во Прилеп (19-22)

Тинекс Пролет успешно се врати на победнички патеки под водство на Илија Темелковски, славејќи на важното гостување против Прилеп со 19-22. Нашиот тим одигра одлична одбрана, покривајќи ги со тоа слабите периоди во нападот, го контролираше резултатот во голем дел од мечот и заслужено стигна до бодовите. Искусните Пецаковски и Андоновски беа главни

Прочитај повеќе

Илија Темелковски ќе го води Тинекс Пролет во Прилеп

Ракометниот клуб Тинекс Пролет сака да ја информира јавноста дека нашата клупска легенда, Илија Темелковски, ќе ја води екипата на претстојното гостување во Прилеп закажано за петок.

Прочитај повеќе