Тинекс Пролет ги дозна ривалите за Супер-лигата во сезоната 2022/23

Тинекс Пролет ќе биде дел од групата Б во суперлигашката сезона 2022/23, беше одлучено со денешната ждрепка што беше извршена во просториите на Ракометната Федерација на Македонија.

Нашиот тим согласно пласманот во ланската сезона ждрепката ја дочека од четвртиот шешир, а за ривали во првиот дел од новата сезона ги доби битолските клубови Еурофарм Пелистер и Еурофарм Пелистер 2, потоа Тиквеш од Кавадарци, Радовиш како и скопските суперлигаши Голден Арт, Јуниор Кисела Вода и Скопје.

Согласно пропозициите, најдобрите четири екипи од секоја група ќе се пласираат во плејоф натпреварувањето, додека тимовите од петтото до осмото место ќе разигруваат за опстанок во плејаутот.