Тинекс Пролет ја стартува новата сезона со гостување против Металург

Тинекс Пролет ќе ја стартува новата сезона во македонскиот шампионат со гостување против екипата на Металург, меч што ќе се игра во салата Автокоманда на 8 или 9 септември. 

Денеска во просториите на РФМ беше извршена ждрепката за новата натпреварувачка сезона, во која по подолги години повторно од самиот почеток ќе бидат и екипите од СЕХА-лигата, Вардар и Еурофарм Пелистер. Тинекс Пролет по дуелот со Металург ќе гостува и во второто коло, на новиот суперлигаш Скопје, а првиот домашен меч нашиот тим ќе го игра на 18 септември против Прилеп.

Тинекс Пролет на 16 октомври, во рамките од седмото коло ќе го пречека шампионот Вардар, а во последната суперлигашка рунда, закажана за 26 февруари, ќе му гостуваме на тимот на Бутел.

Претходно, нашата екипа ќе ги одигра и двете средби од квалификациите за Лигата на Европа, натпреварување во кое Тинекс Пролет ќе дебитира по освоеното трето место минатата сезона во плејофот. Противникот за 
овој двомеч ќе го дознаеме на ждрепката што ќе биде извршена на 20 јули во Виена.

РАСПОРЕД НА СЕЗОНА

1. КОЛО (8 септември): Металург - Тинекс Пролет
2. КОЛО (11 септември): Скопје - Тинекс Пролет
3. КОЛО (18 септември): Тинекс Пролет - Прилеп
4. КОЛО (25 септември): Еурофам Пелистер 2  - Тинекс Пролет
5. КОЛО (2 октомври): Тинекс Пролет - Тиквеш
6. КОЛО (9 октомври): Струга - Тинекс Пролет
7. КОЛО (16 октомври): Тинекс Пролет - Вардар
8. КОЛО (23 октомври): Радовиш - Тинекс Пролет
9. КОЛО (30 октомври): Тинекс Пролет - Охрид
10. КОЛО (10 ноември): Еурофарм Пелистер - Тинекс Пролет
11. КОЛО (20 ноември): Тинекс Пролет - Бутел
12. КОЛО (27 ноември): Тинекс Пролет - Металург
13. КОЛО (4 декември): Тинекс Пролет - Скопје
14. КОЛО (11 декември): Прилеп - Тинекс Пролет
15. КОЛО (18 декември): Тинекс Пролет - Еурофарм Пелистер 2
16. КОЛО (22 декември): Тиквеш - Тинекс Пролет
17. КОЛО (25 декември): Тинекс Пролет - Струга
18. КОЛО (2 февруари): Вардар - Тинекс Пролет
19. КОЛО (5 февруари): Тинекс Пролет - Радовиш
20. КОЛО (12 февруари): Охрид - Тинекс Пролет
21. КОЛО (19 февруари): Тинекс Пролет - Еурофарм Пелистер
22. КОЛО (26 февруари): Бутел - Тинекс Пролет