ИН МЕМОРИАМ: Ѓорѓи Огњеновски (1951-2019)

Со длабоко жалење соопштуваме дека по кратко боледување, на 67-годишна возраст, почина долгогодишниот ракометен спортски работник Ѓорѓи Огњеновски.

Огњеновски беше и ќе остане легенда на РК Пролет за генерации ракометари во изминатите 35 години, колку што несебично се вложуваше за развојот на клубот и ракометната игра воопшто во Македонија. 

Ќе остане запаметен и како долгогодишен активен функционер во Ракометната федерација на Македонија, постојан поддржувач и на сите национални ракометни селекции. Голем пријател и помагател и на голем број други ракометни колективи, но останува фактот дека РК Пролет од детството па до последниот свој ден не го менуваше за ништо.

Последна почит за Ѓорѓи Огњеновски ќе биде одадена утре од 11 часот во капелата на Градските гробишта во Бутел, а погребот е од 12 часот.

Почивај во мир!
РК ПРОЛЕТ

Пребарување

Табела

Поз.ЕкипаБ
1Тинекс Пролет3
2Металург3
3Радовиш3
4Бутел Скопје3
5Работнички1
6Струга1
7Пелистер0
8Вардар Јуниор0
9Металург 20
10Охрид 20130

Најнови вести

Архива на вести