Едно „егал“ полувреме, па потоа пораз од шампионот (33-26)

Ракометарите на Тинекс Пролет претрпеа очекуван пораз во рамките од плеј-офот, губејќи на гостувањето против Вардар со резултат 33-26. Матлиески и неговите избраници мора да бидат горди на одличното прво полувреме во кое целосно му парираа на поранешниот европски првак. За жал, темпото не можеше да се издржи и во вторите 30 минути, па на крајот беше претрпен убедлив пораз кој сепак не треба да ја наруши атмосферата во нашиот тим, бидејќи е забележан во дуелот со убедливо најдобриот тим во мак-ракометот.

Ласко Андоновски го реализираше првиот напад и донесе почетно водство од 0-1, по што Тинекс Пролет цело полувреме не му дозволуваше на противникот да се одлепи на резултатски план. Вардар во неколку наврати имаше по три гола предност (8-5, 12-9, 14-11), но ракометарите на Тинекс Пролет успеаја да се вратат. Во 29. минута за момент имавме и водство од 15-16, но Чупиќ погоди за израмнување од 16-16, резултат со кој се замина на одмор. 

Квалитетот и искуството на Вардар испливаа на површина во второто полувреме, за помалку од 10 минути игра домаќините поведоа со 23-17, со што отпорот на Пролет беше скршен. Предноста на „црвено-црните“ се зголемуваше како што одминуваше времето, актуелниот првак имаше и најубедливи десет гола предност (33-23), за Тинекс Пролет да постигне три гола во последните минути и мечот да заврши со седум погодоци разлика.

Иван Џонов со шест погодоци беше прв стрелец на Тинекс Пролет на денешниот дуел со Вардар, по пет постигнаа Аларов и Манасков, додека капитенот Андоновски постигна четири гола, сите во првото полувреме.

Галерија