Гостување против шампионот, нов предизвик за Тинекс Пролет

Ракометарите на Тинекс Пролет вечерва во 18 часот му гостуваат на Еурофарм Пелистер во рамките од четвртото коло од плејофот во ракометниот шампионат на Македонија. Битолчани се актуелни шампиони и како такви се и големи фаворити за триумф на денешниот дуел, но Тинекс Пролет ќе се обиде да одигра без резултатски притисок, да го прикаже најдоброто од себе во моментов и да се обиде да ги замрси сметките на „пелистерци“.

Впрочем, одличното издание против Бутел и првата плејоф победа јасно покажа дека Тинекс Пролет поседува квалитет, нешто што избраниците на Александар Јовиќ ќе се обидат да го потврдат и на дуелот со актуелниот шампион.

„Пелистер е тим што е актуелен шампион, според играчкиот ростер и најдобра екипа и главен фаворит за титулата. Јасно е дека тие ќе се обидат од самиот старт да наметнат силно темпо, на нас е да им одговориме на вистински начин. Клучна ќе биде цврстината во одбраната и дисциплината во нападот, ако го одиграме она што го договараме би можеле солидно да им парираме. Останува да се види како се ќе изгледа на теренот, но едно е сигурно, ние нема да се предадеме без борба“, порачуваат од таборот на Тинекс Пролет пред денешниот натпревар.