Пецаковски: Не е важно кој колку гола даде, триумфот во Прилеп е тимски успех

Тинекс Пролет направи уште еден значаен чекор напред кон плејофот во македонскиот шампионат со триумфот во Прилеп, меч на кој блесна Дејан Пецаковски. Искусниот бек најчесто сезонава добиваше улога во одбраната, но во Прилеп јасно покажа дека може да биде значајно оружје и во нападот на Тинекс, одигрувајќи одличен меч крунисан со седум погодоци.

Прочитај повеќе

Прекината соработката со тренерот Лембанов

Ракометниот клуб Тинекс Пролет објавува дека спогодбено е прекината соработката со нашиот досегашен шеф на стручниот штаб, Алексо Лембанов.

Прочитај повеќе

Враќање на победнички патеки: „Старите волци“ донесоа победа во Прилеп (19-22)

Тинекс Пролет успешно се врати на победнички патеки под водство на Илија Темелковски, славејќи на важното гостување против Прилеп со 19-22. Нашиот тим одигра одлична одбрана, покривајќи ги со тоа слабите периоди во нападот, го контролираше резултатот во голем дел од мечот и заслужено стигна до бодовите. Искусните Пецаковски и Андоновски беа главни

Прочитај повеќе

Илија Темелковски ќе го води Тинекс Пролет во Прилеп

Ракометниот клуб Тинекс Пролет сака да ја информира јавноста дека нашата клупска легенда, Илија Темелковски, ќе ја води екипата на претстојното гостување во Прилеп закажано за петок.

Прочитај повеќе

Лошо издание и неочекуван пораз во Неготино (24-22)

Тинекс Пролет неочекувано го претрпе и четвртиот пораз во рамките од Супер-лигата, откако загуби на гостувањето против Вардар Неготино со резултат 24-22. Избраниците на Лембанов најверојатно помислија дека по лесната победа во Скопје повторно рутински ќе го добијат овој ривал, но недоволната фокусираност и потценувањето на противникот беа скапо пла

Прочитај повеќе

Пораз во скопскиот дуел со Бутел (33-26)

Ракометарите на Тинекс Пролет го претрпеа третиот пораз сезонава, губејќи на гостувањето против Бутел со резултат 33-26. Одбраната не беше на посакуваното ниво на овој натпревар, а домашниот состав знаеше како да го искористи тоа, на почетокот од второто полувреме да се одлепи резултатски и да стигне до победата.

Прочитај повеќе