Зоран Кастратовиќ, нов тренер на Тинекс Пролет

Зоран Кастратовиќ од денеска е нов шеф на стручниот штаб на Тинекс Пролет. Искусниот стратег потпиша договор со нашиот клуб до крајот на сезонава, со можност за продолжување на соработката за најмалку уште една година. Кастратовиќ доаѓа на оваа функција на местото на Никола Матлиевски, со кого денеска беше спогобено прекината соработката.

Прочитај повеќе

Матлиевски повеќе не е шеф на стручниот штаб на Тинекс Пролет

Никола Матлиевски повеќе не е шеф на стручниот штаб на РК Тинекс Пролет, откако двете страни спогодбено ја прекинаа соработката.

Пораз од Металург по слабото второ полувреме во Автокоманда

Тинекс Пролет не успеа да забележи и втора овосезонска победа над Металург откако денеска загуби на гостувањето во Автокоманда со 29-22. Пресудно се покажа второто полувреме во кое домашниот тим целосно доминираше, Пролет премногу грешеше во нападот, по што поразот беше неизбежен.

Ангелов: Сакаме нова победа против Металург

Тинекс Пролет го стартуваше овосезонскиот плејоф со голема победа над Металург, со што нашиот тим влезе во серија добри резултати и моментно се наоѓа на третата позиција на табелата по седум одиграни кола. Денеска пред избраниците на Тинекс Пролет е нов дуел со скопскиот ривал (17 часот, сала Автокоманда), меч на кој триумф широко би ги отворил вра

Пораз од Еурофарм Пелистер во Купот на Македонија

Тинекс Пролет не успеа да се пласира на завршниот турнир од Купот на Македонија откако во денешниот финален дуел од групната фаза загуби на домашен терен од Еурофарм Пелистер со резултат 21-36. Најавите за сериозен отпор сепак не се реализираа, гостите од Битола доминираа во текот на целиот меч, одбраната на Тинекс Пролет во сите 60 минути не најде

Андоновски: Нема предавање, ќе се обидеме да го изненадиме Пелистер

Пеколното темпо на натпревари за Тинекс Пролет продолжува денеска, со мечот на домашен терен против Еурофарм Пелистер (15 часот, сала „Македонско Сонце“) во финалето од групната фаза од Купот на Македонија. Победникот на оваа средба ќе се пласира на завршниот турнир од Купот на Македонија, што само по себе е мотив да се игра квалитетен меч против ф